Firmy wprowadzają kodek MPEG-5 EVC
Kodek MPEG-5 EVC
Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie nowego kodeka, traktują go jako alternatywę dla płatnego HEVC (h.265). MPEG-5 EVC ma obsługiwać obrazy w 4K, 8K oraz przesył HDR. Znajdzie zastosowanie także w technologii rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR i AR).
Ta alternatywa dla płatnego kodeka HEVC w podstawowej wersji ma być bezpłatna i opensource'owa. Kodek wykorzystywany będzie przede wszystkim w telefonach komórkowych. MPEG-5 EVC ma się wyróżniać zwiększonym poziomem kompresji z jednoczesnym zachowaniem wydajności.
Bardziej zaawansowana wersja, na którą zdecydowały się firmy Huawei, Qualcomm i Samsung, ma podlegać opłatom patentowym. Prawa patentowe należą właśnie do tych trzech koncernów.
Dominacja AV1
Wśród firm prowadzących serwisy strumieniujące z obsługą wyświetlania w trybie HD najpopularniejszym kodekiem wciąż jest AV1. Nieco mniejszym, ale wciąż istotnym, zainteresowaniem cieszy się wspomniany płatny HEVC. Korzystają z nich najpotężniejsze serwisy: VOD, Amazon, Apple, Netflix oraz producenci sprzętu Intel i Microsoft. Trudno więc przewidzieć, jaki wpływ na tę sytuację będzie miało wprowadzenie przez Huawei, Qualcomm i Samsunga kodeka MPEG-5 EVC. Z AV1 korzystają obecnie także Google i Facebook.
Trwają już prace nad kodekiem nowszej generacji niż MPEG-5 EVC – o nazwie Versatile Video Coding (VVC). Docelowo ma on oferować w rozdzielczości 4K Ultra HD 35-procentową oszczędność danych bez szkody na jakości.
fot. Wikipedia