Fundacja Wikimedia zablokowana przez Chiny
Zarzut dezinformacji
Już po raz drugi Chiny zablokowały Fundacji Wikimedia możliwość uzyskania statusu obserwatora w obradach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization, WIPO). Organizacja ta opracowuje międzynarodowe traktaty dotyczące praw autorskich, patentów, znaków towarowych i zagadnień pokrewnych.
Ponieważ działalność WIPO ma istotny wpływ na dzielenie się „wolną wiedzą", jaką Wikipedia udostępnia milionom ludzi na świecie, jej fundacja chciała mieć statut oficjalnego obserwatora prac WIPO. Obrady i debaty WIPO obserwowane są przez przedstawicieli wielu organizacji międzynarodowych non-profit i firm prywatnych. Na akredytację Fundacji Wikimedia zgodziły się Stany Zjednoczone i inne kraje należące do WIPO, w tym m.in. Australia, Kanada, Izrael, Japonia, Wielka Brytania oraz wiele państw unijnych. Swój sprzeciw jednak wyraziły Chiny. Podobna sytuacja miała już miejsce w zeszłym roku.
Blokada nakładana przez Państwo Środka argumentowana jest tym, że Fundacja miała rozpowszechniać fałszywe informacje za pośrednictwem niezależnego, prowadzonego przez wolontariuszy oddziału Wikimedia Taiwan. Organizacja jednak zaprzecza tym zarzutom. I zapowiada, że po raz kolejny złoży wniosek o akredytację w roku 2022.
fot. geralt – Pixabay