Gadu-Dyktando, czyli pierwsze w Polsce dykt@ndo internetowe
Chętnym do wzięcia udziału w e-dykt@ndzie wystarczy dostęp do popularnego komunikatora internetowego Gadu-Gadu oraz włączone o tej porze internetowe Gadu Radio, które wyemituje tekst dyktanda przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka. „Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w internecie grasuje jakaś szczególna polszczyzna, podobno mająca mało wspólnego z dotąd ogólnie przyjętą normą, a nawet tej normie zagrażająca – mówi prof. Bralczyk
- To dlatego, że za język typowy dla internetu uważamy często język tych wypowiedzi, których naturalnym „środowiskiem” jest komputer, tekstów należących do gatunków istniejących tylko w Internecie: mejli, blogów, czatów i innych gatunków językowych sprzyjających szybkiej komunikacji.” Dlatego w tekście dyktanda nie zabraknie zwrotów na co dzień używanych także w wirtualnej rzeczywistości – mówi Jarosław Rybus, rzecznik Gadu-Gadu S.A.
Na specjalnym blogu www.mojageneracja.pl/8899 można dowiedzieć się m.in., jaki wpływ na jęz. polski wywiera internet, jak przygotować się do dyktanda, jaka jest pisownia wyrazów zaczerpniętych z internetu.
Dla zwycięzców internetowego dyktanda przygotowano notebook multimedialny, zestaw słowników PWN, gry komputerowe od Cenega Poland oraz komputerowe programy edukacyjne Young Digital Planet do nauki jęz. angielskiego, biologii, geografii, a także encyklopedie multimedialną Wiem 2007.
Źródło: GG