A A A

Intel wątpi w szybki rozwój metawersum

16 grudnia 2021, 11:00
Zdaniem koncernu do zrealizowania idei Zuckerberga potrzebny jest 1000-krotny wzrost mocy obliczeniowej komputerów.
Intel wątpi w szybki rozwój metawersum

Przyszłość metawersum – komentarz Intela

Producent procesorów uważa, że współczesne komputery nie mają wystarczającej wydajności, by można było mówić o szybkim rozwoju koncepcji metawersum. Szumnie zapowiadany wirtualny świat, istniejący równolegle ze światem fizycznym, zdaniem Intela wymaga zwiększenia obecnej zbiorowej mocy obliczeniowej komputerów nawet 1000 razy.

W doniesieniach o metawersum pojawiają się ogólne informacje o samej koncepcji rzeczywistości wirtualnej (VR), w której będziemy wieść alternatywne życie. Wymaga to rozwoju oprogramowania i sprzętu koniecznego, by w tym świecie się znaleźć. Niewiele natomiast mówi się o tym, że cały taki system działać musi na komputerach i serwerach obsługujących te rozległe współdzielone wirtualne światy. Tutaj Intel widzi wąskie gardło pomysłu.

 

Skromne możliwości VR

Rzeczywiście, jak zauważa portal The Verge, flagowa przestrzeń VR Meta, jaką jest Horizon Worlds, może pomieścić maksymalnie 20 uczestników w jednej przestrzeni. A największe tradycyjne gry wideo obsługują w jednym czasie najwyżej 100–128 uczestników. Daleko stąd więc do wirtualnego świata, w którym każdy będzie mógł swobodnie się poruszać w dowolnej chwili.

W swoim wpisie Raja Koduri, starszy wiceprezes działu architektury, grafiki i oprogramowania Intela, podkreśla, że przy dzisiejszej technologii trudno jest umieścić nawet dwie osoby w naprawdę szczegółowym środowisku wirtualnym:„Rozważmy, co jest potrzebne, aby umieścić dwie osoby w otoczeniu społecznym w całkowicie wirtualnym środowisku: przekonujące i szczegółowe awatary z realistycznymi ubraniami, włosami i odcieniami skóry – wszystko renderowane w czasie rzeczywistym i oparte na danych z czujników przechwytujących rzeczywiste obiekty 3D, gesty, dźwięk itd. Do tego transfer danych z bardzo wysoką przepustowością i niezwykle niskimi opóźnieniami, a także trwały model środowiska, który może zawierać zarówno elementy rzeczywiste, jak i symulowane. Wyobraź sobie teraz rozwiązanie tego problemu w skali setek milionów użytkowników. (...) Nasza dzisiejsza infrastruktura obliczeniowa, pamięci masowej i sieciowa jest po prostu niewystarczająca, aby zrealizować tę wizję" – podsumowuje.

Ograniczenia w rozwoju i produkcji podzespołów i samego sprzętu komputerowego mogą być częściowo zniwelowane przez algorytmy i ulepszenia oprogramowania (wykorzystanie sieci neuronowych opartych na uczeniu maszynowym oraz technik obliczeniowych wspomaganych sztuczną inteligencją). Nawet to jednak zdaniem Intela nie zapewni wystarczającego wzrostu mocy obliczeniowej komputerów, by koncepcja metawersum mogła się ziścić w najbliższych latach.

fot. Slejven Djurakovic – Unsplash


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto