Jak miniaturyzacja zmieniła oblicze serwerów
Network Access Server, w skrócie NAS, to dyski sieciowe, które w wielu przypadkach mogą zastąpić drogie serwery. Kompaktowych rozmiarów urządzenia to nie tylko prostsze i tańsze rozwiązanie dla firm, ale również gospodarstw domowych. Przede wszystkim jednak NAS-y nie zajmują wiele miejsca i można je postawić w dowolnym pomieszczeniu.
Wiele możliwości
Dyski sieciowe mogą służyć m.in. do tworzenia backupów danych, ustanawiania własnego serwera dla poczty czy wrażliwych informacji, takich jak bazy danych dla stron internetowych lub aplikacji bazodanowych. Urządzenia te oferują też możliwość gromadzenia zdjęć lub filmów, a także wyświetlania ich na telewizorze lub urządzeniach mobilnych - z funkcji tych można korzystać zarówno prywatnie, jak i w pracy, np. przy firmowych prezentacjach.
Bezpieczna chmura
NAS-y pozwalają również na stworzenie własnej „chmury" z danymi, do których użytkownik będzie mieć dostęp z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla osób, które do tej pory bały się o prywatność swoich plików umieszczanych na innych dyskach on-line. Obawy te brały się z faktu, iż dane te często nie są szyfrowane, dostęp do nich posiadać może nie tylko ich właściciel lub mogą one zostać udostępnione podmiotom trzecim w szczególnych przypadkach. Dyski sieciowe tych niedogodności są pozbawione.
Dla firm i nie tylko
Marka Asustor należy do grupy Asus, znanego producenta płyt głównych. Dyski tego producenta wyposażone w Asustor Data Master (ADM) - system operacyjny z interfejsem graficznym są przeznaczone dla małych i dużych firm, a także gospodarstw domowych. Urządzenia Asustor oferują możliwość zwiększenia ich funkcjonalności poprzez instalację dodatkowego oprogramowania oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki nim użytkownik w prosty sposób może zrządzać NAS-em z każdego urządzenia.