Leczenie rzeczywistością wirtualną
W cyfrowym świecie
Pacjenci doznający uszkodzeniu mózgu wskutek niedotlenienia często wymagają opieki przez całą dobę. Dzięki rzeczywistości wirtualnej może się to zmienić. Chorzy po kontakcie z nią czują się o wiele lepiej oraz stają się aktywni ruchowo i werbalnie.
Brytyjski National Health Service (NHS) stwierdził po wielu testach, że immersja (uczucie pochłaniania przez rzeczywistość pozorną, wytworzoną przez program komputerowy) może zmienić charakter leczenia wielu przypadłości.
Fizjoterapeutka Pamela Hicken utrzymuje, że jej zestaw rzeczywistości wirtualnej pobudza chorych do aktywności ruchowej i interakcji z otoczeniem. Podaje przykłady osób, które w ogóle nie mówiły, a teraz rozmawiają.
Cari-Anne Quinn, dyrektor generalny ds. nauk przyrodniczych w walijskim rządzie, mówi: „Technologie immersyjne będą wspomagać systemy opieki zdrowotnej i społecznej w Walii oraz poza nią".
Prof. Daniel Freeman, założyciel Oxford VR, ośrodka leczenia schorzeń psychicznych za pomocą rzeczywistości wirtualnej, oświadczył: „Moim zdaniem (rzeczywistość wirtualna) będzie odgrywać ważną rolę w przyszłości, ze względu na pozytywne wyniki, które obserwujemy".
fot. dlohner – Pixabay