Meta podjęła działania prawne przeciw oszustom phishingowym
39 000 fałszywych kont
Według informacji firmy Meta (do niedawna Facebook) przestępcy działający w sieci od 2019 r. utworzyli ponad 39 000 stron internetowych w należących do koncernu portalach społecznościowych i w komunikatorze WhatsApp. Imitując usługi Mety, oszukiwali użytkowników, żeby przejąć ich dane logowania.
Meta ogłosiła, że podejmuje kroki prawne przeciw oszustom. Mieli oni używać narzędzia Ngrok, aby kierować ruch internetowy do fałszywych stron logowania, które zbudowali. Osoby, które kliknęły link phishingowy, przenoszone były na strony przypominające Facebooka, Instagram, Messengera lub WhatsAppa. Po próbie zalogowania nazwa i hasło użytkownika wpadały w ręce przestępców.
Ataki nasiliły się w marcu tego roku. Meta podjęła współpracę z autorami Ngroka, żeby zawiesić adresy URL, z których korzystali oszuści. Pozew firmy złożony w sądzie federalnym w Kalifornii dotyczy nie tylko ataków phishingowych, ale też naruszenia praw autorskich poprzez wykorzystanie logotypów i znaków towarowych Mety na fałszywych stronach logowania.
fot. Chetraruc Pixabay – Pixabay