Netflix po polsku - co trzeba wiedzieć, aby zacząć
Co to jest Netflix?
Netflix to usługa, która zdobywa popularność na całym świecie. Na początku 2016 roku zawitała ona do 130 nowych krajów, w tym także do Polski. Od teraz polscy internauci nie muszą już stawać na głowie i stosować różnych sztuczek, aby uzyskać dostęp do zasobów amerykańskiego serwisu VOD. Pojawienie się Netflixa zapowiada też duże zmiany na rodzimym rynku usług wideo na żądanie.
Netflix - ile to kosztuje?
Pierwszym z nich jest pakiet Basic, kosztujący 7,99 euro, gwarantujący nielimitowany dostęp do filmów i seriali, jednak tylko na jednym urządzeniu bez jakości HD. Drugi stanowi pakiet Standard, kosztujący 9,99 euro, dający nielimitowany dostęp do filmów i seriali w jakości HD oraz możliwość oglądania wszystkich produkcji na dwóch urządzeniach. Trzecią opcją jest natomiast pakiet Premium, kosztujący 11,99 euro. Umożliwia on nielimitowany dostęp do znajdujących się na platformie materiałów w jakości HD oraz Ultra HD, aż na czterech urządzeniach jednocześnie. Subskrypcję w każdej chwili można zmienić lub anulować (opłata naliczana jest co miesiąc).
Jak to wszystko się zaczęło
Założona w 1997 roku firma Netflix najpierw działała jako wypożyczalnia filmów DVD. Początkowo klienci mieli do wyboru 925 pozycji i płacili za wypożyczenie każdego filmu. W 2009 roku można było już wybierać spośród 100 tys. filmów, a system opłat uległ zmianie - zaczął obowiązywać miesięczny abonament, w ramach którego można było wypożyczyć nielimitowaną liczbę filmów, bez dodatkowych kosztów. W szczytowym momencie popularności z tej usługi korzystało ponad 10 milionów użytkowników. Jednak już w 2007 roku, z powodu malejącego zainteresowania wypożyczaniem filmów na DVD, firma musiała znaleźć inny sposób dystrybucji materiałów. Wybór padł na strumieniowanie materiałów wideo przez Internet. Po kilku latach Netflix stał się firmą generującą w Stanach Zjednoczonych największy ruch w sieci.
Serwis Netflix to najpopularniejszy na świecie serwis streamingowy. Obecnie w ofercie znajduje się około 13 300 pozycji, z czego część to autorskie produkcje firmy - np. popularny w naszym kraju serial „House of Cards". W styczniu serwis poinformował, że liczba użytkowników na całym świecie przekroczyła 74 miliony, a wygenerowany w 2015 roku ruch sieciowy to ponad 329 400 000 000 GB. W ofercie Netflixa nie znajdziemy jeszcze wszystkich znanych z USA filmów i seriali. Dlatego warto mieć na uwadze, że uruchomienie dostępu do serwisu w Polsce jest dopiero pierwszym krokiem amerykańskiego giganta na naszym rynku. Do skorzystania z usługi zachęca pierwszy darmowy miesiąc.
Sposoby na oglądanie Netfliksa
Netflix zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim łatwemu dostępowi do oferowanych materiałów. Użytkownicy nie są ograniczeni do jednego systemu operacyjnego lub grupy urządzeń - mogą wybierać spośród wielu różnych sposobów na oglądanie ulubionych filmów i seriali. Oferowane plany abonamentowe zachęcają do korzystania z wielu urządzeń jednocześnie. W najwyższej opcji aż 4 osoby mogą w tym samym czasie przeglądać zasoby serwisu.
Jednym ze sposobów na przeglądanie zasobów serwisu jest wykorzystanie komputera lub laptopa z dostępem do Internetu. Filmy VOD w usłudze Netflix obejrzymy też na konsolach, które oprócz funkcji rozrywkowej pełnią również rolę domowego centrum rozrywki. Kompatybilne są konsole PS3, PS4 oraz Xbox 360 i Xbox One.
Nie mogło zabraknąć aplikacji na najważniejsze urządzenia ostatnich lat - smartfony i tablety z systemami Android, Windows 10 Mobile oraz iOS. W dobie coraz tańszych urządzeń i spadających cen Internetu mobilnego, przeglądanie zasobów serwisu w ten sposób znajduje coraz większe grono entuzjastów. Co ciekawe, aplikacja Netflixa działa również na innych urządzeniach z Androidem - np. przystawkach do telewizorów, miniaturowej konsoli OUYA czy projektorze Philips Screeneo 1690TV. W przypadku tego ostatniego urządzenia, do oglądania filmów i seriali nie potrzebujemy telewizora - projektor wyświetla obraz o przekątnej ponad 100 cali w rozdzielczości HD i ma wbudowany system głośników 2.1.
Najpopularniejszym urządzeniem do oglądania filmów i seriali pozostaje telewizor. Promowane od jakiegoś czasu urządzenia z funkcjami Smart TV od dawna oferują dostęp do rodzimych serwisów wideo na żądanie, na przykład Player.pl czy IPLA. Samsung niedawno poinformował, że większość modeli telewizorów Smart TV z 2014 i 2015 roku oferuje dostęp do usługi Netflix. Specjalna aplikacja jest pobierana automatycznie, a skrót do niej znajduje się w folderze „Polecane". Pozostali producenci telewizorów nie zostają w tyle. Netflix działa też na urządzeniach od LG i Philipsa. Można przypuszczać, że obsługa platformy Netflix od tego roku stanie się standardem we wszystkich sprzedawanych telewizorach.
Długa droga do Polski
Wejście Netflixa do Polski to ruch, który spowodował niemałe zamieszanie. Rodzime serwisy VOD mogą zostać zmotywowane do zweryfikowania swojej oferty programowej, a także wzmocnienia siły swoich marek. Konkurencja jest naprawdę duża - Netflix ma dużą rozpoznawalność, która ułatwi ekspansję na nowym rynku i przyspieszy tempo wzrostu. Póki co użytkownicy ochoczo korzystają z darmowego miesiąca próbnego, przeglądając dostępne materiały. Serialożercy będą zachwyceni możliwością legalnego oglądania swoich ulubionych seriali w jakości Full HD lub nawet 4K. Wszyscy użytkownicy docenią też możliwość przeglądania zasobów serwisu na różnych urządzeniach, w tym urządzeniach mobilnych.