Nigeria wprowadza własną walutę cyfrową
eNaira – nowy pieniądz cyfrowy
W poniedziałek (25 października) Muhammadu Buhari, prezydent Nigerii, uruchomił nowy środek płatniczy dla tego kraju. Cyfrowa waluta eNaira wprowadza Nigerię do niewielkiego grona państw, których gospodarki już korzystają z CBDC, czyli cyfrowego pieniądza emitowanego przez bank centralny (elektronicznego odpowiednika gotówki i rezerw przechowywanych na jego rachunkach).
Takie posunięcie Nigerii jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kryptowalutami w tym kraju w wyniku osłabienia tradycyjnej waluty naira i wzrostu kosztów życia. Wprowadzenie CBDC pozwoli w większym stopniu kontrolować rynek. Bank centralny Nigerii próbował bowiem zakazać obrotu kryptowalutami, jednak Nigeryjczycy wykorzystywali je w transakcjach zagranicznych.
Wprowadzenie nowej waluty do obiegu wiąże się z uruchomieniem aplikacji eNaira, w której klienci będą mogli zasilać swoje portfele mobilne za pomocą własnych kont bankowych.
Rośnie popularność CBDC
Coraz więcej krajów eksperymentuje z cyfrową walutą. Według badań Banku Rozrachunków Międzynarodowych z 65 analizowanych banków centralnych aż 86% podjęło jakieś działania związane z tym środkiem płatniczym, z czego 60% jest na etapie eksperymentowania, a 14% – na etapie prac wdrożeniowych i programów pilotażowych (w tym Szwecja i Korea Południowa).
Pierwszym krajem, który wdrożył cyfrową walutę, były Wyspy Bahama.
fot. nattanan23 – Pixabay