Nowa antena Starlinka – lepsza czy gorsza?
Kanciasty model
Nowa antena Dishy McFlatface jest mniejsza i lżejsza od poprzedniczki; nie jest też okrągła, lecz prostokątna. Model ten był testowany przez ostatni rok.
Firma SpaceX uruchomiła projekt Starlink, aby dostarczać internet w rejonach, gdzie istnieją duże trudności z budową odpowiedniej infrastruktury naziemnej. Docelowo firma ma umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej prawie 12 tys. satelitów, dzięki czemu z każdego miejsca na Ziemi będzie można nawiązać kontakt przynajmniej z jednym z nich. Antenę Starlinka do nadawania i odbioru sygnału satelitarnego należy zainstalować w pobliżu miejsca korzystania z usługi i zadbać, aby nie była niczym zasłonięta.
Testową wersję systemu Starlink uruchomiono na jesieni 2020 roku, a w sprzedaży pojawiły się zestawy satelitarne z okrągłą anteną o średnicy prawie 0,6 m, routerem oraz okablowaniem. Cena sprzętu wynosiła 499 dolarów. Miesięczny abonament za usługę to kolejne 99 dolarów.
SpaceX tak samo wycenia zestaw satelitarny z prostokątną anteną o wymiarach 30 na 48 cm. Warto zwrócić uwagę na masę nowej czaszy, która wynosi niewiele ponad 4 kg, co jest dużym postępem w porównaniu z poprzednim modelem (7,2 kg).
Według SpaceX zmodyfikowana antena będzie sprzedawana przy realizacji wszystkich nowych zamówień. Nie wiadomo, jednak kiedy sprzedaż się rozpocznie – produkcja sprzętu opóźnia się z powodu niedoboru podzespołów elektronicznych.
fot. Starlink