Nowe Access Pointy firmy D-Link
Pierwszy z nowych punktów dostępowych – model DAP-1353 – w zależności od wybranego trybu pracy może pełnić funkcję centralnego punktu dostępowego (AP), klienta AP dla innego punktu dostępowego, mostka łączącego dwie bezprzewodowe grupy robocze (WDS), mostka i centralnego punktu dostępowego jednocześnie (AP+WDS) czy repeatera (wzmacniacza) pozwalającego na przedłużenie zasięgu sygnału radiowego.
Pracując w trybie AP, DAP-1535 obsługuje wiele identyfikatorów SSID. W praktyce pozwala to na stworzenie kilku wirtualnych punktów dostępowych o różnym stopniu zabezpieczenia i dostępności. Dzięki temu można udostępnić łącze internetowe gościom przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu do wewnętrznej sieci.
Nowy punkt dostępowy jest zgodny z najnowszą specyfikacją standardu 802.11n, co gwarantuje możliwie wysoką przepustowość i pokrycie terenu sygnałem radiowym. Pozwala na ograniczanie dostępu użytkownikom do sieci, filtrowanie adresów MAC, szyfrowanie WPA/WPA2-PSK (Wi-Fi Protected Access with Pre-Shared Key). Szybkość i łatwość instalacji i konfiguracji zapewnia kreator.
Drugim punktem dostępowym wprowadzonym przez firmę D-Link na rynek jest DAP-1522. Dzięki swojej funkcjonalności idealnie sprawdzi się jako element cyfrowego domu. Jest to urządzenie z serii Dual Band, pracujące w dwóch zakresach fal radiowych, 2,4 oraz 5 GHz. Pozwala to użytkownikom wybrać mniej zatłoczone pasmo, zapewniające płynny przesył danych.
DAP-1522 może pełnić zarówno funkcję centralnego punktu dostępowego, jak i mostu łączącego dwie odrębne sieci. Urządzenie wyposażono też w cztery gigabitowe porty ethernetowe, do których można podpiąć takie urządzenia zewnętrzne, jak pamięć masowa, konsola do gier czy cyfrowy adapter multimedialny. W ten sposób domowe zasoby multimedialne zostaną udostępnione bezprzewodowo wszystkim użytkownikom sieci. DAP-1522 ma certyfikat zgodności ze standardem bezpieczeństwa bezprzewodowego Wi-Fi Alliance – Wi-Fi Protected Setup (WPS). Wystarczy przycisnąć jeden przycisk, który automatycznie wygeneruje i roześle do podłączonego sprzętu nazwę sieci bezprzewodowej (SSID) oraz klucze szyfrowania.
Ciekawym rozwiązaniem zaimplementowanym w Access Pointach jest funkcjonalność D-Link Green, która polega m.in. na rozpoznaniu, czy podłączone urządzenia mają włączone zasilanie, oraz określa przybliżoną długość kabla sieciowego, co pozwala na regulację poboru mocy. Można również zaprogramować całkowite wyłączenie funkcji Wi-Fi w ustalonych godzinach, aby dodatkowo zaoszczędzić energię. Ceny obu urządzeń nie zostały ujawnione.
Źródło: Informacja prasowa