O seksie na TikToku
Kobieca anatomia w centrum zainteresowania
Zdaniem naukowców z amerykańskich szkół wyższych i instytucji zdrowia, częstotliwość z jaką nastolatki szukają informacji o seksie na platformach społecznościowych wskazuje na luki w wiedzy w tej dziedzinie. Jednak filmy edukacyjne publikowane w social mediach nie są sprawdzane pod kątem prawdziwości zawartych w nich informacji i nie dają nastolatkom możliwości zadawania dodatkowych pytań i uzyskania na nie wiarygodnych odpowiedzi. Do takich wniosków doszli naukowcy z kilku amerykańskich ośrodków akademickich i instytucji publicznych, którzy zbadali ten problem.
Aby ocenić informacje o seksie na TikToku, jeden z autorów badania utworzył konto przedstawiając się jako 15-latek i pobrał 100 filmów opublikowanych pod hasztagami #sexeducation i #healthclass. Ponad połowa z plików wideo skupiała się na męskiej i kobiecej anatomii lub na temacie przyjemności seksualnej, jednak większość dotyczyła aspektów budowy wyłącznie kobiecego ciała. W trzynastu procentach materiałów była mowa o antykoncepcji, a tylko w pięciu przypadkach treści dotyczyły innych aspektów zdrowia seksualnego, np. bezpiecznego seksu.
Zdaniem badaczy problemem jest również brak łatwego i jasnego sposobu na ustalenie, czy film zawiera wiarygodne informacje. Naukowcy stwierdzili, że biorąc pod uwagę rozmiar platformy – TikTok odnotowuje w ostatnim czasie miliard użytkowników miesięcznie na całym świecie – powinno zostać przeprowadzonych więcej badań oceniających przydatność edukacji seksualnej w tym serwisie.
fot. Pixabay – stokpic