A A A

Obsługa protokołu IPFS w przeglądarce Brave

20 stycznia 2021, 10:00
Alternatywny browser ma wbudowany mechanizm pozwalający przeglądać ocenzurowane materiały.
Obsługa protokołu IPFS w przeglądarce Brave

W rozproszeniu

Zespół projektantów przeglądarki Brave poinformował, że najnowsza, oznaczona numerem 1.19 wersja browsera jako pierwsza na świecie aplikacja desktopowa obsługuje natywnie mechanizm IPFS (InterPlanetary File System). Wcześniej, w marcu ubiegłego roku, obsługę IPFS wbudowano do Opery dla Androida.

 

Ominąć blokadę

IPFS jest protokołem peer-to-peer (P2P), przypominającym nieco BitTorrent. Zaprojektowano go z myślą o obsłudze zdecentralizowanych systemów pamięci masowej. Pierwsza specyfikacja IPFS została opublikowana w roku 2015.

Zastosowanie protokołu pozwala zapobiec usuwaniu i blokowaniu treści w internecie przez administrację państwową i firmy. Materiały są hostowane w wielu węzłach; uniemożliwia to odcinanie od sieci pojedynczych witryn albo serwerów. Co istotne, każdy użytkownik IPFS może (ale nie musi) stać się węzłem.

Wiele serwisów (m.in. Wikipedia) ma własne wersje IPFS. Internauci w krajach takich jak Tajlandia (gdzie zablokowano część sieciowej encyklopedii) albo Turcja (w której odcięto dostęp do około 100 tysięcy stron WWW) będą mogli ominąć systemową cenzurę korzytstając z przeglądarki Brave.

Adresy w systemie IPFS rozpoczynają się od frazy ipfs://, po której następuje skrót (hasz) do oczekiwanych zasobów i właściwy adres. Przykładem jest

ipfs://bafybeiemxf5abjwjbikoz4mc3a3dla6ual3jsgpdr4cjr3oz3evfyavhwq/wiki/Vincent_van_Gogh.html

Odpowiada on zwykłemu adresowi https://en.wikipedia-on-ipfs.org/wiki/Vincent_van_Gogh.html.

Przeciwdziałanie blokadom nie jest jedynym powodem opracowania protokołu. Podobnie jak inne, podobne mechanizmy ma on przyczynić się do odciążenia łączy serwera udostępniającego pliki.

 

Rebelia wsparta przez IPFS

Jednym z bardziej spektakularnych przykładów wykorzystania mechanizmu IPFS było zastosowanie go w 2017 roku przez Katalońską Partię Piratów. Parlament tego właśnie regionu Hiszpanii zarządził referendum niepodległościowe, które zostało uznane za nielegalne przez władze w Madrycie; rząd zablokował wówczas wiele stron internetowych związanych z głosowaniem. W rezultacie poświęcone referendum materiały zostały przeniesione do systemu IPFS.

fot. Brave


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto