PE: Nie odcinać internetu piratom
Podczas wczorajszego głosowania w Parlamencie Europejskim posłowie opowiedzieli się przeciwko odcinaniu dostępu do internetu osobom ściągającym z sieci pirackie filmy, gry czy muzykę.
Tę formę karania piratów jako pierwsza wprowadziła w Europie Francja, następnie pomysł podchwyciła Wielka Brytania, a zainteresowanie metodą wykazały także inne kraje.
Pod obrady Parlamentu Europejskiego problem odcinania dostępu do internetu piratom trafił za sprawą francuskiego europosła Guya Bono, który w swoim sprawozdaniu "Przemysł kulturalny w Europie" sugerował, aby Parlament sprzeciwił się tej formie kary.
Podczas głosowania z opinią zawartą w sprawozdaniu zgodziło się 314 europosłów, przeciwko było 297.
"Posłowie zwracają uwagę, że zwalczanie piractwa cyfrowego przez traktowanie osób, które nie odnoszą żadnych korzyści majątkowych, jak przestępców nie jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie, ograniczanie dostępu do internetu jest zdaniem Parlamentu sprzeczne ze swobodami obywatelskimi i prawami człowieka i dlatego posłowie wzywają Komisję i państwa członkowskie, aby unikały przyjmowania tego rodzaju środków" – czytamy w komunikacie zamieszczonym po głosowaniu na stronach PE.
Wynik głosowania nie jest wiążący dla krajów członkowskich.
Źródło: Parlament Europejski