Seksroboty mogą być groźne dla ludzi
Brytyjski uczony, dr David Levy, w wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu „Dailey Star" powiedział, że już wkrótce maszyny wykorzystując sztuczną inteligencje (AI) nauczą się własnych pragnień seksualnych i w pewnym stopniu staną niezależne od człowieka. A to może być niebezpieczne, gdyż nie można wykluczyć napaści seksualnych robotów na ludzi.
Przyznać trzeba, że wizja, w której robot ma ochotę na seks z człowiekiem, jest dość porażająca. Dlatego też dr Levy twierdzi, że potrzebna jest debata na temat określenia granic, jakie ludzie powinni postawić rozwojowi maszyn.
Jego zdaniem w ciągu najbliższej dekady roboty będą miały sztuczne osobowości, swoje emocje i pragnienia. Jednym z nich może być zaangażowanie męskich robotów w aktywność seksualną z kobietami. Te maszyny stają się coraz bardziej zaawansowane i już są w stanie np. odczuwać ból.
– Siła libido samca-bota opartego na sztucznej inteligencji będzie jednym z czynników wpływających na to, jak często i w jaki sposób zamierza on inicjować stosunek – przekonuje dr David Levy – Oczywiste jest, że konieczne będzie nauczenie robotów, jak odpowiednio mają one zachowywać się w różnych sytuacjach seksualnych i co robić, gdy kobieta nie wyraża jednoznacznych sygnałów zachęty lub odmowy.
Tylko pozornie te problemy mogą wydawać się błahe. Okazuje się jednak, że roboty seksualne już teraz są poszukiwanym towarem na całym świecie. Poza tym zawsze istnieje ryzyko hakowania robotów np. przez organizacje terrorystyczne. Żyjemy przecież w czasach, w których hakerzy potrafią się włamać nawet do zasobów Pentagonu. Robot domowy wydaje się wobec tego łatwym celem.
Tutaj w opinii dra Davida Levy`ego pojawia się kolejny problem. Nie brakuje ludzi, którzy uważają za zabawne np. pozbawienie szpitala prądu, tak by przez pewien czas chory nie mogli być poddawani badaniom i zabiegom. Dlatego też złośliwe zainfekowanie robotów seksualnych, i tym samym skłonienie ich do niebezpiecznych zachowań, jest wielce prawdopodobne. Hakerzy, którzy przyczyniają się do ogromnych strat, nie tylko materialnych, powinni być surowo karani. Tymczasem prawodawstwo wielu krajów jeszcze nie jest przygotowane na osądzanie tego typu przestępstw.
Fot. Gerd Altmann – Pixabay