Słowacy będą latać samochodami
AirCar: ruszy masowa produkcja
Pojazd jest wyposażony w dwa elektryczne silniki BMW i może przewozić dwie osoby. Rozwija prędkość 190 kilometrów na godzinę. Otrzymał wymagane pozwolenia po przeprowadzeniu 200 startów i lądowań w czasie 70 godzin prób.
Prototyp maszyny AirCar stworzyła słowacka firma Klein Vision, a zrobiło się o niej głośno na całym świecie po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku samochód przeleciał w ciągu 35 minut z miejscowości Nitra do Bratysławy.
Stefan Klein, twórca pojazdu, właściciel firmy i pilot testowy w jednym, po otrzymaniu certyfikatu zdolności do lotu powiedział, że otrzymany dokument „(...) otworzył drzwi do masowej produkcji bardzo wydajnych samochodów latających".
Nowa definicja samochodu
René Molnár, dyrektor Wydziału Lotnictwa Cywilnego w słowackim urzędzie transportu, powiedział, że pojazd zdefiniował nową kategorię samochodu sportowego i niezawodnego samolotu. Uznał, że jego certyfikacja to fascynujące wyzwanie.
„Bezpieczeństwo transportu jest naszym najwyższym priorytetem. AirCar łączy najlepsze innowacje ze środkami bezpieczeństwa zgodnymi ze standardami EASA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego)" – dodał Molnár.
Pojazdy latające cieszą się coraz większym zainteresowaniem inżynierów i producentów samochodów i lotnictwa, którzy chcą tworzyć bardziej ekologiczne i wydajniejsze środki transportu.
General Motors, Airbus, Intel i Boeing to uznane marki, które w ostatnich latach zainwestowały w elektryczne samoloty pionowego startu i lądowania (eVTOL).
fot. AirCar