Sterowanie językiem
Maleńkie urządzenie wszczepiane pod język, które opracowali naukowcy z Georgia Institute of Technology, pomaga osobom sparaliżowanym od szyi w dół (tetrapelgia) uzyskać większą niezależność. Dzięki niemu osoby takie mogą np. obsługiwać komputer, poruszając kursorem przy użyciu czubka języka.
Profesor Mysam Ghovanloo, który był jednym z pomysłodawców tej metody, wyjaśnia, że do obsługi systemu wybrano język, ponieważ (w odróżnieniu od dłoni czy stóp, które są kontrolowane przez mózg za pośrednictwem rdzenia kręgowego) jest on połączony z mózgiem bezpośrednio za pomocą nerwu czaszkowego, który rzadko ulega uszkodzeniu podczas wypadku czy też podczas chorób nerwowo-mięśniowych. Ponadto ruchy języka nie wymagają zbyt dużo myślenia czy koncentrowania się ani wysiłku, ale za to mogą być niezwykle szybkie i dokładne. Na podstawce montowanej po zewnętrznej stronie zębów umieszczane są specjalne czujniki, które wykrywają ruchy magnesu. Czujniki te bazują na pomiarze zmian parametrów pola magnetycznego w czasie rzeczywistym. Uzyskiwane dane są następnie wysyłane do komputera, który może być przymocowany do ubrania czy też wózka danej osoby. Taka metoda kontrolowania otoczenia czy np. ruchów wózka jest dla osób niepełnosprawnych o wiele łatwiejsza, niż wykorzystywanie w tym celu przełączników czy dżojstika. Naukowcy podkreślają, że komputer można wykorzystać jako zabezpieczenie dla spersonalizowanych komend, ponieważ można go zaprogramować tak, by rozpoznawał zestaw ruchów języka unikatowych dla konkretnego człowieka. Wówczas dotykanie poszczególnych zębów oznaczałoby wykonywanie określonych komend, np. nacisk na górną prawą jedynkę – cofnięcie się o 1 m, muśnięcie dolnej lewej trójki – obrót o 90 stopni w lewo itp.
Dotychczas urządzenie testowało 12 sprawnych ochotników, teraz przyszedł czas na wypróbowanie go przez osoby z dużą niepełnosprawnością, dla których w istocie jest przeznaczone.
Źródło: Georgia Institute of Technology