A A A

Sztuczna inteligencja analizuje stan raf koralowych

23 kwietnia 2020, 11:30
Procesory Intela gromadzą w czasie rzeczywistym dane o kondycji koralowców.
Sztuczna inteligencja analizuje stan raf koralowych

W projekcie CORaiL wykorzystano najnowsze technologie.

Kamery wideo wyposażone w systemy sztucznej inteligencji i procesory Intel Xeon zostały zaangażowane w działania na rzecz koralowców. Firma Intel oraz jej partnerzy – Accenture i Sulubaaï Environmental Foundation – przy okazji Dnia Ziemi 2020 (22 kwietnia) oficjalnie ogłosili projekt CORaiL, którego celem jest kontrolowanie na bieżąco stanu tych unikalnych morskich bezkręgowców.

 

Przepływ danych w czasie rzeczywistym

Już w maju 2019 r. zespół zainstalował podwodną betonową protezę o nazwie Sulu-Reef, która ma wspierać niestabilne fragmenty koralowca na wyspie Pangatalan na Filipinach. W konstrukcji tej umieszczono fragmenty żywych koralowców, które będą rosły i się rozszerzały, tworząc siedliska morskie.

Pod wodą zainstalowano także kamery wideo – tu wykorzystano platformę analityczną firmy Accenture (Video Analytics Services Platform, VASP). Za pomocą sztucznej inteligencji rejestruje ona i analizuje dane dotyczące podwodnego świata, przesyłając je w czasie rzeczywistym do badaczy.

Kamery wideo umieszczone w morzu rejestrują stan koralowców

Bez ingerencji i zakłóceń

Co ważne, platforma Accenture, oparta m.in. na procesorach Intel Xeon, umożliwia badaczom gromadzenie ważnych informacji bez konieczności zanurzania się w głębiny. Materiały wideo mogą być też rejestrowane przez nurków, jednak ta metoda ma kilka wad. Przede wszystkim jest nią ograniczony czas możliwego przebywania w wodzie. Poza tym obecność ludzi może negatywnie wpływać na zachowanie dzikiej przyrody. Wreszcie zgromadzone dane (filmy) wymagają przeglądu i analizy po powrocie na ląd. W projekcie CORaiL wszystkim tym zajmuje się inteligentna technologia.

Jak podkreśla Athina Kanioura, dyrektor ds. analizy danych w Accenture: „Wartość twoich danych zależy od tego, jak szybko możesz zebrać informacje, aby podejmować na ich podstawie decyzje. Dzięki możliwości przeprowadzania analizy strumieniowego wideo w czasie rzeczywistym VASP pozwala nam na korzystanie z bogatego źródła danych i w efekcie prowadzenie praktycznego monitorowania bez zakłócania podwodnego środowiska".

 

Zaangażują sieć neuronową

Już w zeszłym roku zespół CORaiL zgromadził ok. 40 tys. zdjęć podwodnego świata. Naukowcy używają ich do oceny stanu raf, a inżynierowie pracują nad prototypem systemu nowej generacji, wyposażonego w zoptymalizowaną splotową siecią neuronową i zapasowe źródło zasilania. Planują też dodanie kamery na podczerwień, która pozwoli rejestrować materiały wideo również w nocy.

W przyszłości system CORaiL mógłby być wykorzystywany do badania tempa migracji ryb tropikalnych do zimniejszych wód i wychwytywania każdego przypadku naruszania ograniczeń wprowadzonych w celu ochrony raf koralowych.

Wykorzystywana w projekcie platforma VASP firmy Accenture jest zasilana procesorami Intel Xeon, programowalnymi kartami akceleracyjnymi Intel FPGA, Intel Movidius VPU i pakietem narzędzi Intel Distribution of OpenVINO.

fot. Intel


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto