A A A

Technologia jednak nie dołuje nastolatków

5 maja 2021, 14:40
Kolejne badanie, kolejny wynik: korzystanie z urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych nie wpływa negatywnie na młodych ludzi.
Technologia jednak nie dołuje nastolatków

Brak związku między technologią a zdrowiem psychicznym nastolatków

Badanie Oxford Internet Institute wykazało, że można mówić tylko o niewielkim wpływie używania urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych na kondycję psychiczną młodych ludzi. Grupa badawcza objęła ponad 430 500 dzieci w wieku 10–15 lat. Analizowano związek między oglądaniem telewizji, korzystaniem z portali społecznościowych i używaniem gadżetów elektronicznych a problemami behawioralnymi i skłonnościami samobójczymi.

 

Technologie nie tak groźne

Eksperci założyli, że stosunek nastolatków do nowych technologii i ich wpływ na życie młodych ludzi zmienia się w czasie. Pod obserwację wzięli wyniki corocznych badań z ponad 25 lat (od 1991 do 2019 roku) i skoncentrowali się na trzech dużych zestawach danych ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Badacze zauważyli, że relacja między korzystaniem z technologii a problemami w zachowaniu i skłonnościami samobójczymi była raczej stabilna i nie zmieniała się znacząco w analizowanym okresie. Zaskoczyło ich to, że zmniejszył się wpływ używania mediów społecznościowych na depresje.

 

Twarde kryteria

Przeanalizowane ankiety obejmowały różnorodne mierniki zdrowia i dobrego samopoczucia – od kryteriów subiektywnych, takich jak poczucie samotności czy niskie poczucie własnej wartości, po dane obiektywne, czyli zdiagnozowane depresje i zanotowane wskaźniki samobójstw.

Naukowcy tym razem skupili się tylko na warstwie bardziej obiektywnej, czyli wskaźnikach łączonych ze zdrowiem psychicznym. Jak się okazało, te twarde dane nie dają powodów do niepokoju o wpływ technologii na psychikę nastolatków.

Zapewne jednak dobór kryteriów badania ma wpływ na wnioski, do których doprowadzi. Kwestia samopoczucia i zdrowia psychicznego młodych ludzi na co dzień używających mediów społecznościowych wielokrotnie była już poddawana analizie – z bardzo różnym skutkiem.

Badanie zostało opisane w czasopiśmie „Clinical Psychological Science".

fot. Luke Porter – Unsplash

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto