Uważaj na literówki
Specjaliści z firmy McAfee zwracają uwagę na nasilające się zjawisko "typo-squatting", czyli zakładania stron internetowych o adresach bardzo podobnych do adresów popularnych witryn.
Po nieświadomym wpisaniu niewłaściwego adresu – najczęściej wskutek niewinnej literówki – użytkownik trafia na stronę internetowego naciągacza. Tam nakłaniany jest do podania adresu e-mail (cyberprzestępca wykorzysta go później przy rozsyłaniu spamu) lub do kliknięcia baneru reklamowego, co przynosi dochody właścicielowi strony.
– Nawet w swojej najłagodniejszej odmianie „typo-squatting” odsyła internautów do stron, których nie planowali odwiedzić, tym samym odbierając klientów prawdziwym firmom. W najgorszych przypadkach „typo-squatting” kieruje użytkowników na strony, gdzie są oni narażeni na różnego rodzaju oszustwa, np. fałszywe wiadomości o wielkich wygranych pieniężnych – mówi Jeff Green wiceprezydent McAfee Avert Labs.
„Typo-squattingowi" ulegają najczęściej strony skierowane do młodych użytkowników – witryny z grami online, portale randkowe.
Przeciętny użytkownik, błędnie wpisując adres internetowy, ma szansę jak jeden do czternastu na trafienie na fałszywą witrynę.
Źródło: McAfee