Wyciekły dane 700 milionów użytkowników LinkedIn
Dane na sprzedaż
22 czerwca na jednym z popularnych hakerskich forów ogłoszono chęć sprzedaży danych 700 milionów użytkowników portalu LinkedIn. Udostępniono również ich próbkę – szczegółowe informacje o milionie osób zarejestrowanych na platformie. Według danych serwisu Restore Privacy, który przeprowadził analizę wycieku, opublikowane informacje są autentyczne i aktualne (pochodzą z lat 2020–2021).
Restore Privacy pisze, że wyciek dotyczy:
- adresów e-mailowych
- imion i nazwisk
- numerów telefonów
- adresów zamieszkania
- zapisów danych geolokacjyjnych
- nazw użytkowników LinkedIn i URL profilu
- danych o życiu osobistym i pracy
- informacji o płci
- kont w innych mediach społecznościowych
Historyczny wyciek
Osoba proponująca sprzedaż danych zapewnia, iż wyciek zawiera informacje o 92% użytkowników LinkedIn. W prywatnej korespondencji z portalem Restore Privacy haker poinformował, że dane zdobył dzięki systemowi LinkedIn API. Sam portal wypowiadając się dla Restore Privacy zaprzecza jednak, że wszystkie informacje o użytkownikach mogły zostać pozyskane w ten sposób. LinkedIn wydał już oficjalne oświadczenie na temat całej sprawy.
Upublicznienie tak znacznej ilości danych oznacza m.in. niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości i prób phishingu, które mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem przejętych informacji. Cyberprzestępcy, łącząc najnowszy wyciek z poprzednimi, związanymi z innymi portalami, będą stanie bez trudu skonstruować szczegółowe profile osobowe użytkowników.
fot. Pixabay