Nie tylko Windows i Linux
Haiku OS ma wszystkie cechy nowoczesnego systemu: 32-bitowe jądro ze sterownikami do typowego sprzętu PC, wbudowaną obsługę dużych dysków dzięki 64-bitowemu systemowi plików BFS i zestaw narzędzi konfiguracyjnych. Jego interfejs jest klonem powłoki opracowanej dla BeOS. W systemie jest pakiet podstawowych aplikacji, m.in.: menedżer plików, edytor tekstu, przeglądarka internetowa. Można także instalować i uruchamiać wszystkie aplikacje do BeOS, np. VLC Player czy Firefoksa. System najlepiej wypróbować, uruchamiając komputer z bootowalnego pendrive’a, można też zainstalować go na VirtualBoksie.
www.haiku-os.org
ReactOS jest wciąż w wersji Alfa i nie jest zalecany do codziennej pracy. Jego rozwój śledzą władze krajów, które mają skomplikowane stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, jak np. Rosja, w nadziei, że pozwoli on uwolnić używane przez ich rządy aplikacje od wpływu amerykańskiego giganta software’owego. ReactOS można przetestować samemu, uruchamiając go z płyty Live CD lub pobierając prekonfigurowaną maszynę wirtualną dla VirtualBox, QEMU lub VM Ware.
www.reactos.org
FreeDos jest kompatybilny z większością 16-bitowych aplikacji do DOS-a. Obsługuje system plików FAT32 i współczesny sprzęt, np. wielordzeniowe procesory.
System można uruchomić na różne sposoby. Ponieważ jest w pełni stabilny, można go zainstalować na partycji obok Windows, uruchomić na VirtualBox lub bezpośrednio z internetu w wirtualnej maszynie Javy http://pcformat.pl/u/867.
www.freedos.org
frame. Pod kierownictwem Richarda Stallmana, jednego z liderów społeczności wolnego oprogramowania i pomysłodawcy GNU, do końca lat 80. została opracowana większość modułów systemu: kompilatory, programy narzędziowe czy edytory programistyczne. Brakowało jedynie gotowego jądra systemu. Gdy pojawił się Linux, który w gruncie rzeczy jest samym jądrem systemu operacyjnego, społeczność wspierająca wolne oprogramowanie zaczęła integrować go z narzędziami GNU, dzięki czemu powstał system operacyjny GNU/Linux w postaci, w jakiej znamy go dzisiaj. Jednak projektant GNU nie zrezygnował z projektu opracowywania własnego jądra – Hurd. Choć upowszechnienie się Linuksa sprawiło, że Hurd stał się projektem w dużej mierze hobbystycznym, jądro obecnie osiągnęło już wersję 0,5 i można, podobnie jak z Linuksa, korzystać z niego na komputerach PC.
Od strony technicznej Hurd jest zestawem usług systemowych, które działają z wykorzystaniem mikrojądra Mach, zapewniającego komunikację ze sprzętem. Co ciekawe, mikrojądro Mach jest także wykorzystywane w innych, bazujących na Uniksie systemach, takich jak Mac OS X oraz iOS. Zaletą jądra Hurd jest izolacja najbardziej podstawowych procesów w systemie, dzięki czemu np. błąd w obsłudze sieci czy pamięci nie destabilizuje całego kernela.
Najprostszym sposobem wypróbowania tego systemu jest skorzystanie z jednej z dystrybucji, na przykład Arch Hurd – wersji systemu Arch Linuks, która wykorzystuje jądro Hurd zamiast standardowego kernela Linuksa. System jest dostępny do wypróbowania w postaci Live CD.
www.gnu.org, www.archhurd.org
System KolibriOS swoje minimalistyczne oblicze zawdzięcza temu, że w dużej mierze został napisany w Assemblerze, czyli języku maszynowym procesora, co pozwala na doskonałą optymalizację kodu. System ma wbudowane podstawowe sterowniki, m.in. do popularnych kodeków dźwiękowych. Może działać z partycji FAT16 i FAT32. Odczytuje także system plików NTFS, więc może koegzystować z Windows. Aby go wypróbować, najlepiej pobrać bootowalny obraz CD ze strony domowej projektu.
http://kolibrios.org/
System wypróbujesz, korzystając z jego wyspecjalizowanych modyfikacji, jak PC-BSD, którą można uruchomić z klucza USB.
www.freebsd.org, www.pcbsd.org
Solaris cechuje legendarna stabilność. Ma także rozwiązania przeznaczone głównie do komputerów mainframe, np. ultranowoczesny system plików ZFS, który wykrywa i naprawia błędy w plikach, wynikające z uszkodzeń poszczególnych bitów na nośniku. Ma też świetne rozwiązania do wirtualizacji.
Aby zapoznać się z Solarisem, trzeba pobrać kopię systemu ze strony Oracle. Oprogramowanie jest dostępne w kilku wersjach. Najwygodniej skorzystać z obrazu Live CD lub pakietu, który pozwala utworzyć bootowalny nośnik USB.
www.oracle.com/solaris