W nowym układzie ograniczono przede wszystkim liczbę procesorów strumieniowych – z 800 do 640. Od popularnych kart Radeon HD 4850 nowy model różni się też nieznacznie niższym taktowaniem rdzenia i pamięci. Karta zachowuje jednak wszystkie pozostałe cechy swojego poprzednika, wśród nich szybki, 256-bitowy interfejs pamięci, który pomaga w uzyskaniu płynnej animacji w wysokich rozdzielczościach. Poza tym nowy Radeon wizualnie jest nie do odróżnienia od droższej karty wyposażonej w układ HD 4850.
Wydajność
Układ Radeon HD 4830 jest doskonałą propozycją dla oszczędnych graczy, którzy chcą grać w wysokiej rozdzielczości Full HD, nie wydając przy tym znacznych sum pieniędzy. Pod względem wydajności karta plasuje się między tanim modelem 4670 a wydajnym 4850, od którego jest średnio o 20 proc. wolniejsza, ale również wyraźnie tańsza. Sugerowana przez producenta cena stawia ten model w bezpośredniej konkurencji z kartami GeForce 9800 GT. Po porównaniu obu modeli okazuje się, że zapewniają podobną wydajność – w niektórych grach model Radeon HD 4830 jest szybszy, w innych ustępuje modelowi 9800 GT. Zaletą karty Radeon HD 4830 jest jednak wbudowany w nią kontroler dźwięku 7.1,
a także jej zgodność z bibliotekami DirectX 10.1.
Eksploatacja
Referencyjna karta AMD, którą otrzymaliśmy do testu, miała zamontowany bardzo cichy, jednoslotowy zestaw chłodzący. Niestety, jest to okupione wysoką temperaturą pracy układu graficznego – w czasie grania osiąga ona nawet 85 stopni Celsjusza. Sytuację ratują jednak nowe sterowniki Catalyst 8.10, w których firma AMD udostępniła możliwość ręcznej regulacji prędkości wentylatora. Okazuje się bowiem, że już ustawienie wentylatora na 30–35 proc. maksymalnych obrotów obniża temperaturę pracy układu o 15–20 stopni, a urządzenie nadal pracuje bardzo cicho.
Dzięki zwiększeniu obrotów wentylatora jest też w znacznym stopniu ułatwione podkręcanie procesora graficznego. Podczas naszego testu i bez tego uzyskaliśmy 15-procentowy przyrost wydajności, który jeszcze bardziej zmniejsza różnicę wydajności w stosunku do droższego modelu HD 4850.
PLUSY:
- Dobra wydajność w grach
- Podatność na podkręcanie
- Cicha praca
MINUSY: