A A A

Niezbędne i przydatne

PC Format 10/2007
Do pracy na optymalnie skonfigurowanym pececie niezbędne są jeszcze urządzenia peryferyjne, takie jak monitor, klawiatura i mysz. Oprócz nich warto dokupić dodatkowe akcesoria, które wprawdzie nie są konieczne, ale przydadzą się, i to nie tylko do uczenia się i odrabiania prac domowych, Do tej grupy urządzeń zaliczamy np. drukarkę, skaner, jak również głośniki lub słuchawki czy pamięci flash.

Potrzebne peryferia

Dzisiaj warto interesować się już tylko płaskimi monitorami LCD. Monitory kineskopowe CRT, choć jeszcze są w normalnej sprzedaży, odchodzą powoli do lamusa. Poza tym ceny niektórych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych dorównują modelom CRT.

Z zakupu klawiatury i myszki często zwalnia dostawca gotowego komputera, bo dostarcza te akcesoria w komplecie. A jeśli nie, możesz wybrać najprostsze rozwiązania.

Monitor

Większości osób do codziennej pracy wystarczy ekran o przekątnej 19 cali. Dobrze, gdyby był to ekran panoramiczny, o zmienionym stosunku boków 16:10, zamiast tradycyjnych 4:3. Monitor tego typu ułatwia przede wszystkim czytanie z ekranu. Umożliwia przykładowo otwarcie dwóch stron formatu A4 obok siebie. Ekran 19” będzie miał rozdzielczość 1440x900 pikseli. Niezłym wyborem jest np. Acer 1916WAs, który kosztuje ok. 680 złotych, lub Samsung SM 920NW za 700 złotych. 17-calowy monitor LCD będzie tańszy, ale różnica w cenie nie jest warta pogarszania komfortu pracy z komputerem. Jeśli chcesz tu zaoszczędzić, rozejrzyj się za używanym sprzętem, np. w serwisie aukcyjnym Allegro. Można tam kupić LCD 17” za niecałe 400 złotych.

Studenci, którzy do tworzenia grafik czy projektów potrzebują większego monitora, mogą zakupić monitor 22”, o podwyższonej rozdzielczości 1680x1050 (kosztują średnio 1200 zł) albo jeszcze większy. W przypadku graficznych zastosowań trzeba jednak pamiętać o tym, że panele wiernie reprodukujące barwy, np. NEC 1970NXp, są o kilkaset złotych droższe niż większość sprzedawanych modeli, mających matryce TN o ograniczonej liczbie kolorów. Osoby zajmujące się projektowaniem w aplikacjach typu CAD zapewne wolałyby mieć jeszcze większą powierzchnię użytkową do dyspozycji. Ostatnio mocno potaniały panele LCD o przekątnej 24 cale i rozdzielczości 1920x1200, choć nadal są poza zasięgiem większości użytkowników, np. LG Flatron L245WP-BN kosztuje ok. 2400 zł.

Klawiatura i mysz

Nawet najprostsze modele tych akcesoriów spełnią swoje zadanie. Nieważne, czy klawiaturę i mysz podłączasz do komputera przez port PS/2, czy USB, bo każda płyta główna ma oba typy gniazd, a w razie potrzeby są odpowiednie przejściówki (często w komplecie). W zastosowaniach edukacyjnych nie ma też znaczenia, czy mysz jest optyczna, czy laserowa – ta druga jest o połowę droższa. Przy wyborze klawiatury warto jedynie dopilnować, by miała tzw. niski skok klawiszy. Taka klawiatura przypomina te z komputerów przenośnych. Na płaskiej klawiaturze pisze się wygodniej, ponieważ klawisze wciskają się lżej.

Ostatnio ceny modeli bezprzewodowych zrównują się z cenami lepszych modeli z kablami. Bezprzewodowość klawiatury nie ma wielkiego znaczenia (jej zasięg jest na ogół większy niż długość kabla, ale kto ma na tyle duży monitor, żeby pozwolić sobie na pracę na kanapie, 5 metrów od komputera?). W przypadku myszy obecność lub brak kabla odczuwamy w większym stopniu, bo faktycznie poruszamy tym kablem. Dlatego mysz bezprzewodowa jest lepszym rozwiązaniem.

Zainteresuj się markowymi urządzeniami, np. firmy Logitech. Są mniej zawodne niż te oferowane w hipermarketach. Chodzi głównie o odmowę posłuszeństwa sensora optycznego, który niepoprawnie odwzorowuje ruchy ręki. Nie zapomnij też o podkładce pod mysz (mysz się mniej brudzi, jej „ślizgacze” mniej się zużywają) i o tym, że urządzenia bez kabli na ogół potrzebują do pracy akumulatorów (paluszków AA lub AAA). Jeśli zależy ci na oryginalnej klawiaturze czy myszce, zajrzyj do artykułu „Oryginalny standard” na naszym CD.


Tagi: sprzęt nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto