Może też mieć bardzo różne dodatkowe wyposażenie oraz zróżnicowany zestaw funkcji.
Obecnie większość routerów ma już wbudowany punkt dostępowy sieci bezprzewodowej. Również większość notebooków (a także innych urządzeń, np. palmtopów) ma bezprzewodową kartę Wi-Fi. Można więc uznać, że wcześniej czy później technologia bezprzewodowa będzie wykorzystana w twoim domu i w związku z tym warto kupić router z interfejsem bezprzewodowym.
Jakie cechy powinna mieć sieć domowa
Spośród wielu urządzeń sieciowych należy wybrać takie, które najlepiej będzie odpowiadało potrzebom użytkowników. Trzeba więc najpierw przeanalizować te potrzeby.
Zasięg i przepustowość
Technologia bezprzewodowa (ale także przewodowa) nakłada dwa podstawowe ograniczenia: zasięg oraz przepustowość. Sprzęt najbardziej popularnego obecnie standardu 802.11g nie ma pod tym względem najlepszych parametrów, ale z powodzeniem można z niego korzystać w domu do podziału łącza internetowego. Praktyczny zasięg to ok. 30 metrów, a przepustowość i tak jest znacznie większa niż w przypadku łącza internetowego.
Standard 802.11n jest pod tym względem jeszcze lepszy, więc mogą korzystać z niego bardzo wymagające osoby. Przede wszystkim umożliwia o wiele szybsze przesyłanie danych niż w sieciach 802.11g, a nawet w sieciach przewodowych – tanie urządzenia pozwalają osiągnąć przepustowość nawet 16 MB/s. Jednocześnie jest odporniejszy na zakłócenia, więc szybkie i niezawodne połączenia sieciowe można zestawiać na większe odległości. Naturalnie do tego standardu musi być dostosowany nie tylko router, ale także karta sieciowa komputera.
W wielu przypadkach, np. do przesyłania między komputerami filmów, muzyki czy dużej ilości grafiki, lepsze może się okazać połączenie kablowe, czyli popularny Ethernet . Najczęściej występuje jako Fast Ethernet lub kilkakrotnie szybszy Gigabit Ethernet. Szczególnie ten ostatni ma dobrą przepustowość (w praktyce 30–40 MB/s), jeśli więc ta cecha jest najbardziej pożądana, warto kupić router z portami gigabitowymi.
Ważne cechy routerów
Równie ważny jak rodzaj portów przewodowych i bezprzewodowych jest interfejs WAN łączący router z internetem. Jeśli masz dostęp do internetu przez linię telefoniczną (np. korzystasz z usługi Neostrada czy Net24), lepiej kupić router z wbudowanym modemem DSL (oczywiście, modem można kupić i konfigurować osobno, ale nie ma to większego sensu).
Routery z wbudowanymi modemami mają przynajmniej jedno gniazdko RJ-11, przez które podłącza się je do linii telefonicznej. Są w dwóch odmianach: dla analogowych linii telefonicznych (jak np. w usłudze Neostrada) oraz cyfrowych (jak w sieciach innych operatorów), czyli Annex A/B .
Internet podłączony w inny sposób, np. przez kablówkę lub sieć osiedlową, dociera do routera przez 8-stykowe gniazdo RJ-45. Odpowiedni więc będzie router bez modemu, lecz z portem WAN w postaci złącza Ethernet (często określa się to mianem routera szerokopasmo-
wego).
Routery dość znacznie się różnią funkcjami związanymi z bezpieczeństwem, więc również na to należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim powinny być wyposażone w stanową zaporę ogniową, określaną skrótem SPI (taki skrót często widnieje na opakowaniu). Jeżeli w domu z internetu korzystają dzieci, warto się zatroszczyć o sprzęt z porządnymi funkcjami kontroli rodzicielskiej – bardzo dobre zabezpieczenia mają routery firmy 3Com. Oczywiście poza tymi cechami są jeszcze dziesiątki innych, ale większość z nich nie jest zwykle używana albo w każdym routerze działa w bardzo podobny sposób.
Inne elementy sieci
Naturalnie sam router, choć jest wielofunkcyjnym kombajnem, jeszcze nie stanowi sieci. Potrzebuje uzupełnienia o karty sieciowe. Pecety są zawsze wyposażone w 1–2 karty Ethernet. Notebooki mają zwykle jeden taki interfejs, ale za to niemal w każdym jest bezprzewodowa karta sieciowa. Notebooki z najnowszą platformą mobilną Intela o nazwie Santa Rosa są wyposażone w wydajne karty zgodne z 802.11n.
Można się także postarać o inne urządzenia sieciowe, które ułatwią wymianę plików, wspólne korzystanie z drukarek czy zasobów multimedialnych. Nie są to elementy konieczne, ale w artykułach na następnych stronach pokażemy, jak można je wykorzystać. Na razie skupimy się jednak na stworzeniu podstawowej infrastruktury sieciowej.