UWAGA!
|
Opisywane tu czynności stanowią głęboką ingerencję w komputer. Czytelnik musi mieć świadomość, że aktualizacji BIOS-u dokonuje na własną odpowiedzialność.
|
Aktualizacja BIOS-u daje liczne korzyści. Niekiedy usuwa tylko drobne, w ogóle niedostrzegalne dla użytkownika błędy w pracy komputera. Innym razem pozwala wyłączyć irytujący dźwięk podczas uruchamiania notebooka albo zainstalować w nim szybsze pamięci RAM. Czasami zysk jest jednak znacznie większy, np. wzrost wydajności o kilkanaście procent albo usprawnienie mechanizmów oszczędzania energii, dzięki czemu notebook mniej się nagrzewa, ciszej pracuje i dłużej działa na baterii.
Aktualizacja notebooków dotyczy egzemplarzy zarówno używanych, kupowanych z drugiej ręki, jak i modeli zupełnie nowych. Okazuje się, że komputery kupowane obecnie mają niekiedy BIOS przygotowany kilka miesięcy temu. Dopiero po wprowadzeniu komputera na rynek producent usuwa usterki i udostępnia nowe wersje BIOS-u.
Reguły, o których trzeba pamiętać podczas aktualizacji, są zawsze takie same. BIOS musi być przeznaczony dokładnie do właściwego modelu komputera (lub płyty głównej). Jeśli aktualizacja odbywa się pod Windows XP albo Vista, oprogramowanie musi być przeznaczone dokładnie do tego systemu (używanie pod Vistą programu przeznaczonego do XP jest bardzo ryzykowne). Pod żadnym pozorem nie wolno przerywać procesu aktualizacji, a przed jej rozpoczęciem konieczne jest włączenie zasilania sieciowego. Warto też zamknąć wszystkie możliwe programy, by nie utrudniały aktualizacji.
Sposoby aktualizacji BIOS-u w systemie Windows
Mimo że aktualizowanie BIOS-u w Windows uznaje się za ryzykowne, coraz więcej firm wydaje programy aktualizujące BIOS w tym systemie. Oto kilka przykładów programów aktualizujących BIOS w komputerach różnych marek pracujących pod kontrolą systemu Windows.
Notebooki Acer i Toshiba
WinPhlash firmy Phoenix – bardzo popularny program do aktualizacji BIOS-u – udostępniają ze swoimi BIOS-ami m.in. Acer, Toshiba i Gateway. Programu nie trzeba instalować. Wystarczy rozpakować archiwum ZIP. Jako przykład do prezentacji aktualizacji BIOS-u wybraliśmy jeden z komputerów Acera.
Przejdź pod adres www.acer.pl. Kliknij Serwis, a następnie w lewej części okna opcję Driver Download.
Z trzech kolejno otwierających się okienek wybierz rodzinę produktów (notebooki), linię produktów (np. Aspire) oraz konkretny model:
Teraz na liście z dostępnym oprogramowaniem kliknij zakładkę BIOS, a następnie ikonę pobierania pliku BIOS. Zapisz plik w dowolnym miejscu na dysku.
Po pobraniu pliku otwórz jego archiwum i skopiuj zawartość do dowolnego katalogu. Następnie dwukrotnie kliknij ikonę WinPhlash.
W oknie programu, w polu Specify backup file for existing BIOS
wpisz ścieżkę, w której ma być umieszczony
plik ze starym BIOS-em, a w drugim polu Specify new BIOS File
wskaż plik z nowym BIOS-em (jest w tym samym katalogu co program). Kliknij przycisk Flash BIOS.
Po kilku minutach pojawi się komunikat o udanej aktualizacji oraz konieczności zamknięcia systemu: Phoenix WinPhlash.
Możesz kliknąć przycisk Shutdown albo poczekać, aż komputer sam się wyłączy.