A A A

Nowa gala ktyka?

PC Format 08/2011
Druga edycja topowego smartfonu Samsunga była najgłośniejszą premierą podczas lutowych targów telekomunikacyjnych w Barcelonie. Galaxy S II miał być smartfonem rewolucyjnym o świetnej warstwie sprzętowej i całkiem nowych funkcjach. Praktyka prawie w pełni to potwierdza. MACIEK PŁOCHOCKI

Nowy Galaxy to smartfon gigant. Jego ekran ma przekątną 4,3 cala, ale nie tylko rozmiary wyróżniają go wśród konkurencji. Wyświetlacz jest pierwszym (i obecnie jedynym) wykonanym w technologii Super AMOLED Plus. Od zwykłego LCD odróżnia go przede wszystkim to, że sam świeci (nie potrzebuje lampy podświetlającej), co przekłada się na lepsze kolory, kontrast i oszczędność energii, a pośrednio – także na grubość telefonu.

„Plus” w nazwie ekranu wskazuje, że nie jest to taki sam wyświetlacz jak w pierwszym Galaxy S. Nowy ekran ma w każdym pikselu 12 subpikseli zamiast 8. Dodatkowo w każdym pikselu znajduje się tyle samo subpikseli każdego z kolorów RGB – w poprzedniej wersji ekranu na każdy piksel niebieski i czerwony przypadały dwa piksele zielone, co obniżało wyrazistość ekranu. Ostatni atut nowego wyświetlacza to o 18 proc. mniejsze zużycie energii niż w AMOLED bez plusa.

Wyposażenie

Nowoczesność S II nie ogranicza się do ekranu. Jak przystało na topowy model, smartfon ma dwurdzeniowy procesor ( 108) taktowany zegarem aż 1,2 GHz, wspierany przez oddzielny układ graficzny i 1 GB RAM-u. Tak silna konfiguracja pozwala smartfonowi na płynną pracę (choć przy włączonej animowanej tapecie zdarzają się sporadyczne spowolnienia), wyświetlanie flasha w przeglądarce, odtwarzanie filmów HD i nagrywanie filmów Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę (za pomocą aparatu 8 Mpix).

Konfiguracji dopełnia pamięć wbudowana 32 GB (lub 16 GB) oraz bardzo pojemna bateria 1650 mAh, dzięki której smartfon działa w trybie czuwania nawet do 710 godzin.

Wykonanie

O ile parametry techniczne robią bardzo duże i dobre wrażenie, o tyle wykonanie oraz design Galaxy S II jest mniej spektakularny. Smartfon jest lekki (nie tylko jak na swoje wymiary), ale kosztem obudowy, którą wykonano z przeciętnego, błyszczącego plastiku.

Wizualnie S II nie wyróżnia się niczym oprócz gabarytów. Także gama przycisków nie wykracza poza standard, a port microUSB nie ma zaślepki, która powoli staje się standardem nawet w tańszych urządzeniach. Dwa z trzech przycisków pod ekranem to klawisze dotykowe z podświetleniem, którego czas można regulować – to małe, ale przydatne usprawnienie w porównaniu do innych modeli Samsunga. Tył obudowy ma szorstką, matową fakturę. A u dołu znajduje się wybrzuszenie, dzięki czemu urządzenie lepiej się trzyma w dłoni.

Obsługa

Nakładka graficzna na interfejs nie przynosi rewolucyjnych zmian, ale jest funkcjonalna, czytelna i może się podobać. Funkcja dodawania widżetów przypomina troszkę ten sam element z Androida 3.0 na tablety (obejrzyj prezentację wideo na naszym kanale YouTube). Lista widżetów to aż 32 dodatki, przy czym funkcje niektórych się pokrywają.

Bardzo ciekawym dodatkiem jest wprowadzenie całkiem nowych komend dotykowych (również prezentujemy je na wideo), które wykorzystują wbudowany w smartfon akcelerometr (czujnik przyspieszenia). Są to m.in. powiększanie i zmniejszanie obrazu przez poruszanie smartfonem w kierunku od i do twarzy oraz przesuwanie elementów na pulpicie przez przytrzymanie ikony palcem i ruch całym telefonem w lewo lub w prawo.

Nowością jest także bardzo zaawansowana obsługa smartfonu za pomocą głosu. Oprócz wybierania numeru z książki adresowej możliwe jest m.in. dyktowanie notatek i wiadomości, sterowanie odtwarzaczem muzycznym, wyszukiwanie miejsc na mapie oraz obsługa nawigacji samochodowej. Niestety, wszystkie te funkcje dostępne są w języku angielskim. Z drugiej strony, aby pokonać tę barierę, wystarczy nauczyć się kilku podstawowych komend.

Funkcje

Wspomniany już aparat nie tylko kręci filmy Full HD. Podobnie jak testowany w ubiegłym numerze SE Xperia Arc ma stabilizację obrazu. Potrafi wykryć mrugnięcie oczu fotografowanej osoby i obsługuje wybór punktu ostrości dotykiem. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość ustawienia skrótów do czterech najczęściej używanych opcji w oknie głównym aplikacji fotograficznej.

Przeglądarka internetowa jest bardzo wygodna w obsłudze (ciekawie rozwiązano np. ekran otwierania kart), ale wielkość czcionki przy domyślnym powiększeniu obrazu (po dwukrotnym stuknięciu w ekran) jest zdecydowanie za mała. Pomaga obrócenie smartfonu do poziomego ułożenia.

W trybie oszczędzania energii można aktywować funkcję automatycznego wyłączania Wi-Fi, blue- tooth, GPS i synchronizacji w przypadku, gdy smartfon aktualnie nie korzysta z danego modułu.

Smartfon ma funkcję serwera, dzięki której można go bezprzewodowo synchronizować z komputerem za pomocą sieci Wi-Fi i aplikacji Kies. Taki serwer w sieci domowej jest dostępny pod stałym adresem IP. Wi-Fi można wykorzystać także do bezpośredniego połączenia z innym urządzeniem (technologia WiFi Direct).

Zdecydowanie warto

Galaxy S II na pewno nie wprowadził tak wielkiej rewolucji, jaką miał wywołać według speców od marketingu Samsunga. Niemniej obecnie jest to jeden z najlepszych smartfonów na rynku, na dodatek z unikatowym ekranem (inne smartfony z dużymi ekranami w tabelce obok). Mimo zastosowania bardzo dobrych, wydajnych podzespołów, urządzenie nie jest przesadnie drogie.

PLUSY:
  • Wspaniały ekran
  • Bogate wyposażenie
MINUSY:
  • Nijaki desing obudowy
  • Sterowanie głosem po angielsku

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto