Nowy RAM i dysk
Wymiana dysku w laptopie to inna, bardziej złożona sprawa. Przede wszystkim w większości komputerów przenośnych jest tylko jedna wnęka na dyski, więc drugiego dysku nie da się dołożyć, a jedynie wymienić stary model na większy lub szybszy. Zatem „przesiadka” wiąże się z koniecznością bezpiecznego przeniesienia danych. Drugi problem pojawia się podczas zamiany zwykłego dysku na SSD. Ze względu na gigantyczne różnice w wydajności komputer na pewno przyspiesza, ale SSD jest zwykle mniej pojemny niż dysk talerzowy, więc może pojawić się dylemat – które dane pozostawić, a które usunąć lub przenieść na dysk zewnętrzny.
Wyłącz laptop i wyjmij z niego akumulator. Połóż laptop na biurku ekranem do dołu i odkręć kilka śrubek mocujących pokrywę, która daje dostęp do podzespołów. W niektórych laptopach zamiast jednej dużej pokrywy trzeba odkręcić kilka mniejszych.
Po odkręceniu śrubek podważ pokrywę i delikatnie ją zdejmuj, by puściły przytrzymujące ją zatrzaski:
Masz już dostęp do podzespołów – zarówno dysku (1), jak i pamięci RAM (2).
Przymierz moduł pamięci do wolnego gniazda, zwracając uwagę, by wycięcie w module i klucz w gnieździe pasowały do siebie.
Wsuń mocniej moduł do gniazda, pod kątem 20–30 stopni względem płyty głównej:
Dopiero teraz dociśnij moduł w taki sposób, by „położył się” płasko na płycie. Moduł zostanie zablokowany przez dwa metalowe uchwyty po bokach gniazda. Montaż pamięci został zakończony.