Chociaż w nowym YouTube rzuca się w oczy przede wszystkim zmiana wizualna, najważniejsza modyfikacja dotyczy strategii serwisu. Do tej pory w centrum uwagi był pojedynczy klip. Teraz promowany jest kanał, czyli zbiór klipów umieszczony na koncie konkretnego twórcy. To ukłon w stronę profesjonalnych producentów treści, którym zależy na związaniu odbiorców z własną marką, i jednocześnie krok w stronę przekształcenia YouTube’a w konkurenta telewizji kablowych.
Teraz, korzystając z nowego YouTube’a, nie będziesz już miał wątpliwości, skąd pochodzi dany materiał. Nowy układ strony ma także zachęcić użytkownika do subskrybowania kanału, jeśli oglądany film mu się spodobał. Dzięki tej zmianie YouTube zaczyna przypominać internetową telewizję z wieloma kanałami, działającą na zasadzie wideo na życzenie.
Aby można było wygodnie oglądać kanały, Google całkowicie od nowa zaprojektował stronę startową YouTube’a. Jej najważniejszą funkcją jest teraz wyświetlanie powiadomień o nowościach na kanałach oraz zarządzanie subskrypcjami. Do czego służą opcje nowego interfejsu, dowiesz się z grafiki powyżej.
Właściciele YouTube’a chcą, by ich serwis był tak samo dobrym miejscem do udostępniania filmów i odcinków seriali, jak telewizja kablowa czy inne serwisy, gdzie można wypożyczyć film za pieniądze lub oglądać za darmo finansowane z reklam programy. Udało się już podpisać kontrakty z ponad 100 gwiazdami, takimi jak: Madonna, Jay-Z, Tony Hawk czy Shaquille O’Neal, które w tym roku uruchomią własne kanały na YouTube. Łącznie codziennie ma się pojawiać ponad 20 godzin wideo, które będzie można obejrzeć tylko w tym miejscu. Oryginalne treści na YouTube znajdziesz na stronie www.youtube.com/creators/original-channels.html. Czy nowa, poważniejsza odsłona YouTube’a oznacza koniec świątyni radosnej twórczości internetowej? Nic na to nie wskazuje. Co więcej, amatorzy, którzy tworzą własne treści, teraz mają szansę na nich zarabiać dzięki programowi partnerskiemu (działa obecnie także w Polsce).
1. Nowy mechanizm odkrywania treści
W YouTube zmienił się sposób odnajdywania klipów. Choć działa wyszukiwarka, twórcy serwisu zachęcają do śledzenia treści publikowanych przez wybranych użytkowników. Zastosowany mechanizm przypomina Facebooka. Po zasubskrybowaniu kanału otrzymujemy powiadomienia o nowych filmach opublikowanych przez „znajomego”.
2. Lista powiadomień
Na stronie głównej pojawiają się informacje o nowościach na obserwowanych kanałach. Oprócz filmów są także materiały polecane z innych kanałów. Po dodaniu kanału pojawi się na pierwszym miejscu ostatnio dodany do niego film.
3. Filmy polecane przez YouTube
Dobrym sposobem odkrywania ciekawych filmów na YouTube jest przeszukiwanie listy klipów wybranych na podstawie twoich preferencji. Serwis śledzi, co oglądasz i jakie filmy dodajesz do
Ulubionych, i na tej podstawie wyszukuje nowości na podobne tematy.
4. Subskrypcje
Ten obszar strony pełni rolę podobną do listy znajomych na Facebooku. Po kliknięciu wybranego elementu pojawią się na liście powiadomień informacje o aktualizacjach z danego kanału. Tutaj znajdziesz też odnośniki do swoich kont na Facebooku i Google+. Możesz więc zobaczyć, jakie filmy przesłali lub polubili twoi znajomi.
5. Wybrane przez YouTube
Filmy polecane przez serwis. Na pierwszym miejscu są Trendy, czyli filmy zdobywające popularność. Filmy, które już obejrzano wiele razy, są w kategorii Popularne. Po kliknięciu Więcej znajdziesz łącznie kilkanaście kategorii klipów.
6. Sugerowane kanały
YouTube wykrywa nie tylko interesujące cię klipy, ale także kanały zgodne z twoimi preferencjami. Klikając nazwę kanału, wyświetlisz w centralnym obszarze listę najnowszych filmów.
7. Serwisy tematyczne
YouTube wzbogacił się także o serwisy tematyczne. Znajdziesz je, klikając odnośnik Przeglądaj na stronie głównej. W serwisie Muzyka można wyszukiwać wideoklipy w jednym z kilkunastu gatunków muzycznych. Z kolei zakładka Na żywo to zbiór kanałów telewizyjnych transmitowanych przez YouTube. Jest tam na przykład anglojęzyczna telewizja Al Jazeera. Zakładka Edukacja zawiera zbiór filmów poświęconych zagadnieniom naukowym, które są posortowane według poziomu: od podstawówki, przez liceum, studia, skończywszy na nauce przez całe życie.
8. Menu osobiste
Po kliknięciu w prawym górnym rogu przycisku z nazwą użytkownika pojawi się na stronie głównej dodatkowy element: odnośniki do playlist utworzonych w twoim koncie. Są tam zarówno automatycznie generowane playlisty, jak i te, które utworzyłeś samodzielnie. Kliknięcie miniaturki spowoduje odtworzenie całej playlisty. Jeśli tylko chcesz wyświetlić listę klipów, kliknij nazwę danego elementu.