Czytaj uważnie komunikaty instalatora!
|
Wszystkie zebrane w zestawie programy są darmowe i nie mają ograniczeń funkcjonalnych. Jednak w niektórych przypadkach sprawdza się powiedzenie, że nie ma nic za darmo. Najczęściej ceną, jaką producent każe sobie zapłacić za możliwość darmowego korzystania z programu, są dodatkowe paski reklamowe i wyszukiwarki, które doklejają się do przeglądarki stron WWW. Pojawiają się też nowe skróty na pulpicie, prowadzące do komercyjnych stron internetowych. Na szczęście w większości przypadków nie musisz zgadzać się na te warunki. Opcje zezwalające na doklejenie paska są zawsze domyślnie zaznaczone, wystarczy je odznaczyć i dodatek nie zostanie zainstalowany.
|
W artykule znajdziesz:
- Spis wszystkich programów zebranych w niezbędniku
- Porady, co zrobić, aby system działał z optymalną wydajnością
- Podpowiedzi, czym skutecznie zabezpieczyć Windows
- Propozycje odtwarzaczy audio, wideo i przeglądarek do zdjęć
- Wskazówki, jak ułatwić obsługę komputera
Ilość darmowego oprogramowania dostępnego w sieci stale się zwiększa. Mimo że przybywa coraz więcej nowych tytułów, sprawdzone i uznane aplikacje nadal wiodą prym. Nie zmieniła się czołówka programów antywirusowych, nadal rządzą Avast! Home Edition, AVG Free i Avira Personal. Z zaporami firewall jest podobnie – mamy nową wersję znanego programu ZoneAlarm oraz sprawdzone propozycje firm Jetico i Ashampoo.
W walce z modułami spyware i trojanami wspierają nas Spybot Serach & Destroy i Spyware Terminator. Tu jednak mamy nowość – program Anti-Malware firmy Malwarebytes, który już cieszy się ogromną popularnością na świecie. Większość znanych narzędzi nadal jest dostępna za darmo w nowszych, poprawionych i ulepszonych wersjach, które pracują bez problemu pod systemem Windows Vista. Niektóre z polecanych w zeszłym roku programów zostały zastąpione wersjami płatnymi lub innymi, które nie są już tak atrakcyjne.
Na przykład program AVS DVD Player został oficjalnie zastąpiony programem AVS Media Player, który nie odtwarza już filmów DVD. Bywa, że programy cenione do tej pory przez użytkowników za szybkość, lekkość i prostotę obsługi rozrosły się, i obecnie tracą na popularności. Na szczęście na ich miejsce pojawiają się nowe, lżejsze odpowiedniki.
Licencja i rejestracja
Mimo że programy z zestawu są darmowe, nie zapominaj przed zainstalowaniem każdego z nich zapoznać się z warunkami licencji. Część z proponowanych narzędzi może być legalnie użytkowana wyłącznie do celów niekomercyjnych, co za tym idzie, nie można ich zainstalować na komputerze wykorzystywanym w firmie.
Niektóre narzędzia wymagają przeprowadzenia darmowej rejestracji. Dotyczy to przeważnie programów antywirusowych. Aby móc korzystać z automatycznych uaktualnień baz definicji złośliwego kodu, należy zarejestrować się na stronie WWW producenta programu. Polega to na wypełnieniu formularza, do którego wpiszesz swoje podstawowe dane osobowe oraz adres twojej skrzynki pocztowej. Na podany adres wysyłana jest wiadomość e-mail z kluczem licencyjnym, który należy wpisać w odpowiednie pole programu. Po zarejestrowaniu można korzystać ze wszystkich funkcji i uaktualnień.
Polskie wersje językowe
Kompletując zestaw programów, staraliśmy się, aby jak najwięcej z nich miało polski interfejs. Część instaluje się od razu w polskiej wersji, część wymaga wybrania języka z menu po zainstalowaniu i uruchomieniu. Niektóre narzędzia wymagają nieco bardziej skomplikowanych zabiegów. Plik z polską wersją interfejsu należy rozpakować do katalogu na dysku twardym. Pliki spolszczające znajdziesz w katalogach instalacyjnych poszczególnych aplikacji na naszej płycie. Programy w polskiej wersji językowej zaznaczyliśmy w tekstach ikonami z flagą.