Obraz jak w kinie
- Techniki wyświetlania obrazu
- Wyposażenie i możliwości projektorów
- Cechy dobrego projektora
- Wrażenia z testów
- Opisy testowanych produktów
W LCD światło przechodzi przez filtry ciekłokrystaliczne, a następnie przez układ optyczny łączący trzy barwy składowe w jeden obraz.
W DLP jest odbijane przez matrycę złożoną z mikroskopijnych luster i następnie trafia na koło z kolorowym filtrem, który rozdziela poszczególne barwy. W pierwszym przykładzie obraz powstaje w sposób ciągły, w drugim barwy składowe są wyświetlane naprzemiennie – to drugie rozwiązanie powoduje powstawanie tzw. efektu tęczy widocznego na kontrastowych obrazach. Za to lustra stosowane w DLP pozwalają osiągnąć bardzo dobry kontrast, chociaż dobre panele LCD i tak są w stanie im dorównać.
Ważnym dodatkiem do projektora jest pilot zdalnego sterowania. Co prawda zoom czy ostrość trzeba ustawić ręcznie, ale wejście wideo czy szczegółowe parametry obrazu można wybrać właśnie za pomocą pilota. Zresztą, gdy projektor jest zamocowany na stałe pod sufitem, inaczej się nie da. W domowych warunkach ważna jest nie tylko liczba funkcji dostępnych bezpośrednio z pilota, ale także podświetlenie jego przycisków, co ułatwia użytkowanie pilota w zaciemnionym pokoju.
Ważne jest również to, by wprowadzone pracowicie ustawienia dało się zapisać w jednym z profili użytkownika. Podczas ustawiania projektora mogą się też przydać wbudowane w niego plansze testowe (zazwyczaj siatka).
Szum układu chłodzącego nie powinien zakłócać ścieżki dźwiękowej filmu. Powinien być nie większy niż 25 dBA.
DOBRY PRZETWORNIK OBRAZU
W praktyce lepiej sprawdzają się projektory LCD – zapewniają lepszą jasność, kontrast i bardziej naturalne kolory.
DOBRY UKŁAD OPTYCZNY
Zoom (wystarczy zakres 1–1,2x) pozwala łatwo dostosować wielkość obrazu, a możliwość przesunięcia obiektywu (funkcja Lens Shift) pozwala zamontować projektor niekoniecznie na wprost ekranu i uniknąć zniekształceń obrazu.
ZESTAW ZŁĄCZY
Projektor musi mieć przynajmniej jedno wejście HDMI, a także zestaw wejść analogowych (kompozytowe, komponentowe). Wejścia audio ani wbudowany głośnik nie są potrzebne.
ZESTAW FUNKCJI
Funkcje dostępne w menu powinny umożliwiać wyświetlanie obrazu w różnych trybach, a także ręczne ustawienie szczegółowych parametrów.