A A A

Odzyskiwanie danych

PC Format 08/2012
Jeśli przez nieuwagę lub w wyniku awarii czy ataku wirusa utraciłeś ważne pliki, darmowy program Undela szybko odzyska twoje cenne dane. MARIUSZ MIKOS

Nie wszyscy mają dobry nawyk tworzenia kopii zapasowych, który zapewnia bezpieczeństwo ważnym plikom przechowywanym na dyskach komputerów i innych nośnikach. Jeśli należysz do tych osób, nie doceniałeś dotychczas profilaktyki i w wyniku nieuwagi, awarii lub ataku wirusa straciłeś cenne materiały, pomożemy ci je odzyskać. Nie musisz korzystać z drogich usług firm zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych. Wystarczy, że zainstalujesz z naszej płyty darmowy program Undela (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) i wykonasz kolejne kroki poniższego warsztatu.

Przywracanie utraconych plików

Program ma 3 tryby wyszukiwania i odzyskiwania utraconych plików. Wykonywane działania pozwalają na przywrócenie danych, poczynając od pojedynczego pliku, na całych partycjach kończąc.


Pierwszy tryb Scan to szybkie skanowanie, które zazwyczaj wystarcza do przywrócenia danych. Jeśli plik nie został znaleziony, skorzystaj z pełnego skanowania Full Scan. Trwa dłużej, jednak przynosi więcej efektów. Tryb Advanced Scan umożliwia odzyskanie nawet plików, które zostały uszkodzone.



Po uruchomieniu programu wybierz z rozwijanej listy My Computer po lewej stronie dysk, na którym znajdował się usunięty plik. Kliknij przycisk wybranego trybu skanowania. Po zakończeniu wyświetli się lista folderów i plików, które można odzyskać.


W środkowej kolumnie zostaną przedstawione lokalizacje usuniętych plików. Folder ze znakiem zapytania oznacza, że program znalazł usunięte pliki i nie mógł ustalić ich poprzedniej lokalizacji.


Drzewo katalogów możesz przeszukać, penetrując foldery ręcznie lub korzystając z wyszukiwarki. Uruchomisz ją, klikając Find na górnym pasku narzędziowym.


W oknie wyszukiwarki dostosujesz kryteria wyszukiwania. Pierwszy krok to wybranie typu poszukiwań z rozwijanej listy All Files. Po wybraniu typu zostanie pod polem do wpisania tekstu przedstawiony przykład sugerujący, w jaki sposób należy uzupełnić wspomniane pole.


W następnym kroku widzisz dwie listy. Z pierwszej Look in wybierasz, czy program ma przeszukać cały dysk czy zaznaczone foldery i podfoldery. Z drugiej Mode, co program ma zrobić z zaznaczonymi plikami. Możliwe opcje: Find first matched file – zaznacz pierwszy znaleziony, Mark matched files – zaznacz znalezione, oraz Unmark matched files – odznacz znalezione.



Kolejne przydatne kryteria to Match case – program będzie brał pod uwagę wielkość liter w nazwie pliku. Pola Size From i Up To określają minimalną oraz maksymalną wielkość pliku. Pamiętaj, by z rozwijanej listy wybrać odpowiednią wielkość, np.  KB.


Ostatnie pola dotyczą dat. Z rozwijanej listy możesz wybrać pliki utworzone, zmodyfikowane lub ostatnio otwarte, jednak to nie koniec. By program wiedział, które pliki masz na myśli, uzupełnij pole in the last, czyli w ostatnich dniach lub miesiącach, liczbą. Możesz również wybrać przedział czasowy, zaznaczając between, i z rozwijanego kalendarza wybrać początkową i końcową datę. Teraz tak przygotowane wyszukiwanie uruchom, klikając w tym celu przycisk OK.



W zależności od wybranych wcześniej kryteriów ukaże ci się teraz pierwszy znaleziony plik lub zostaną zaznaczone foldery zawierające wskazany plik. Teraz wystarczy, że przejrzysz te katalogi i wybierzesz interesujące cię dane. Część z nich można obejrzeć przed przywróceniem. W tym celu zaznacz wspomniany plik i kliknij w górnym menu przycisk Preview.


Ostatni krok to zaznaczenie wybranych plików lub folderów i kliknięcie przycisku Recover. W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wybierz folder, do którego mają zostać przywrócone pliki, i kliknij OK. Po chwili pliki ukażą się w wybranym folderze. Pamiętaj, by zapisywać plik na innej partycji niż ta, z której został usunięty!

Zwiększ szanse aplikacji Undela

Usunięty przypadkowo plik nie znika fizycznie z dysku. Zajmuje miejsce w jego wolnej przestrzeni. Z tego powodu ważne jest, by w przypadku skasowania pliku nie wykonywać działań, które mogłyby nadpisać miejsce, gdzie się znajdował. Wtedy jego odzyskanie mogłoby się okazać niemożliwe. Dlatego, jeśli przed utraceniem pliku nie miałeś zainstalowanego programu Undela na dysku, zainstaluj go na innej partycji lub na dysku USB.

Jakie nośniki chroni Undela

Poza odzyskiwaniem plików z dysku twardego program Undela oferuje możliwość odzyskania danych również z innych nośników. Sa nimi:
  • płyty CD/DVD
  • pamięci przenośne USB
  • kamery cyfrowe
  • karty: SD, CF, MS, MMC, xD, SmartMedia
​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto