Do tej pory nic nie wskazywało na to, jaki los spotka interfejs Aero, tym bardziej że został on uwzględniony w udostępnionej w lutym Windows 8 Consumer Preview. Jednak w końcowej wersji Windows 8 okna będą miały zupełnie inny wygląd. W nowej, znacznie prostszej stylizacji znikają przezroczystości i zaokrąglenia. Dominuje kolor biały, a najczęściej używane przyciski są wyróżnione nasyconymi kolorami, zupełnie jak na Facebooku czy w nowym Gmailu. Na szczęście organizacja interfejsu jest zmieniona tylko w niewielkim stopniu: w Eksploratorze pojawia się wstążka. Poza tym wszystkie przyciski pozostają na swoich miejscach, dzięki czemu użytkownicy wcześniejszych wersji „Okienek” nie będą mieli problemu z przesiadką.
Znika też Media Center
Razem z Aero z systemu został usunięty Windows Media Center, a wraz z nim kodeki do odtwarzania DVD. Według Microsoftu nieliczni użytkownicy oglądają na pececie filmy z płyt czy zwykłą telewizję. Zostały one wyparte przez YouTube i podobne serwisy internetowe z wideo na życzenie. Z tego względu obciążanie każdego użytkownika kosztami licencjonowania kodeków do odtwarzania płyt nie ma sensu. W praktyce nie jest to wielki problem, bo ci, którzy chcą oglądać filmy, będą mogli skorzystać z oprogramowania dostarczonego z napędem DVD. Media Center nie znika całkowicie. Będzie oferowany jako komponent opcjonalny dla właścicieli wersji Windows 8 Pro. Jeśli twój komputer będzie miał podstawową wersję Windows, będziesz mógł dokonać płatnego upgrade’u do wersji Pro, w ramach którego otrzymasz m.in. Media Center.
Nowe menu startowe
W Windows 8 proces startu został przebudowany w celu skrócenia go do minimum. Na nowych maszynach, z UEFI i SSD, od naciśnięcia przycisku zasilania do wyświetlenia ekranu logowania mija ok. 7 s. Przy tak szybkim starcie okno czasowe na naciśnięcie [F8] skraca się do ok. 0,2 s, co czyni klasyczne menu startowe bezużytecznym. Nowe menu w stylu Metro można wyświetlić za pomocą specjalnego trybu restartu w panelu sterowania albo wydając polecenie Reset z ekranu logowania z wciśniętym [Shift]. Menu startowe, w którym są odnośniki do narzędzi naprawiania systemu, będzie się także pojawiało, jeśli Windows zawiesi się w czasie ładowania.
Lepsza obsługa wielu monitorów
Poprawiona została obsługa systemów wielomonitorowych, które były niekompatybilne z funkcją aktywnych narożników. Dotąd w systemach wielomonitorowych przestrzeń robocza była traktowana jako całość, więc lewy narożnik był aktywny na pierwszym monitorze, a prawy na ostatnim, co praktycznie uniemożliwiało korzystanie z nowych funkcji pulpitu. Teraz aktywne narożniki są replikowane na każdym monitorze.
Premiera jesienią?
Opisane funkcje znajdą się w ostatniej testowej wersji systemu – Release Candidate, która ma szansę ukazać się już w czerwcu. Microsoft zapowiedział, że końcowa wersja Windows 8 pojawi się trzy miesiące po RC, co znaczy, że nowy Windows trafi do producentów pecetów jeszcze przed końcem lata, a na sklepowe półki jesienią.