Podstawowe informacje
W artykule:
- Co to są dyski SSD i jakie są ich parametry
- Zastosowania SSD
- Na co zwracać uwagę przy zakupie
- Wyniki testów 16 dysków SSD i ich porównanie z dyskami klasycznymi
- Opisy wybranych modeli
Dyski SSD mają kształt i wielkość bardzo podobną do klasycznych dysków do notebooków, żeby mieściły się w standardowych wnękach. Mają też interfejs SATA, by można je było podłączyć do komputera tak jak każdy inny dysk. Jednak ich konstrukcja jest zupełnie inna. Przypomina pendrive lub pamięć RAM – zawierają jedynie płytkę drukowaną z wlutowanymi kilkoma układami pamięci flash.
Parametry SSD
Współczesne napędy SSD najczęściej wykorzystują pamięci flash typu MLC , które pod względem kosztów wypadają znacznie lepiej niż SLC , choć są od nich wolniejsze. Dlatego pierwsze modele MLC nie robiły zbyt dobrego wrażenia – były po prostu tylko trochę lepsze niż zwykły dysk, a i tak nie we wszystkich testach. Obecnie produkowane dyski wykorzystują m.in. równoległe kanały do transferu danych do wielu komórek pamięci jednocześnie (zasada działania podobna do macierzy RAID , więcej na ten temat na 34) bufor o pojemności 16–64 MB, specjalną komendę TRIM , interfejs
SATA 3 i inne rozwiązania.
Jako przykład podamy jeden z najnowszych modeli – Intel SSD 510 Series 120 GB. Napęd wykorzystuje interfejs SATA 3, ma osiem kanałów do równoległego przesyłu danych do pamięci. Dlatego szybkość odczytu i zapisu wynosi odpowiednio 450 i 210 MB/s. W typowym dysku twardym, np. Samsung SpinPoint F3 HD502HJ, szybkość transferu nie przekracza 150 MB/s.
W dysku SSD czas dostępu do danych to 0,65 ms (Intel), w zwykłym dysku 8,9 ms. W intelu pobór mocy sięga 0,38 W, w zwykłym dysku 6,1 W. Co prawda, to dane teoretyczne, ale w praktyce również rozbieżności są ogromne.
Niestety, są też poważne minusy – przeciętny SSD ma kilkakrotnie mniejszą pojemność niż HDD, a jego cena jest kilka razy wyższa.
Zastosowania SSD
Dyski SSD można stosować we wszystkich komputerach. W pierwszej kolejności powinni się na nie zdecydować użytkownicy laptopów i komputerów stacjonarnych, którzy wykorzystują sprzęt do zaawansowanych zadań, związanych np. z opracowywaniem grafiki, dźwięku i filmów. Dobry dysk SSD znacznie skróci czas wczytywania i zapisywania dużych plików.
SSD przyczynia się także do ogólnego wzrostu komfortu pracy w systemie. Dzięki niemu system i aplikacje wyraźnie szybciej się uruchamiają, przełączanie między programami odbywa się płynniej. System jest sprawniejszy, dysk się nie nagrzewa i ciszej pracuje, a także pobiera mniej prądu (te ostatnie cechy są istotne w koputerach przenośnych).
Jednak stosowanie SSD ma sens tylko w systemie Windows 7 albo jednej z nowych odmian Linuksa – tylko te systemy wykorzystają potencjał pamięci flash. Wymiana zwykłego dysku na SSD w komputerze np. z Windows XP niewiele da, a może wręcz zaszkodzić, bo system ten nie potrafi prawidłowo ulokować partycji na SSD, a także wykorzystać komendy TRIM zapobiegającej powolnej utracie wydajności pamięci flash.
Problem pojemności SSD
Przyzwyczailiśmy się, że dyski twarde mają pojemność rzędu setek GB. Jak pomieścić wszystkie dane na dysku SSD o pojemności 64–128 GB? Z ograniczoną pojemnością można sobie poradzić na dwa sposoby.
- Zainstaluj w komputerze dwa dyski wewnętrzne: SSD przeznaczony na system i oprogramowanie, a także HDD o dużej pojemności, przeznaczony na dane. Pojemność obu napędów dobierz do swoich potrzeb.
- W typowym notebooku nie można zainstalować dwóch dysków. Trzeba więc wykorzystać jeden dysk SSD na system i oprogramowanie, a na dane przeznaczyć duży i szybki dysk zewnętrzny, np. z interfejsem USB 3.0.