A A A

Papierowa mapa w komórce

PC Format 10/2010
Na wycieczkę w teren zwykle zabierasz mapy turystyczne. Mamy lepszą propozycję! Za pomocą programu TrekBuddy wyświetlisz w komórce zeskanowaną papierową mapę. A jeśli masz w telefonie GPS, możesz na jej podstawie nawigować jak na mapie cyfrowej. [Bartłomiej Mrożewski]

Skąd wziąć mapy do TrekBuddy

Z internetu pobierzesz płatne (25–30 zł za sztukę) i bezpłatne mapy gotowe do użycia z programem TrekBuddy:

Urządzenia do nawigacji standardowo korzystają z map cyfrowych. Takie mapy zawierają siatkę ulic, informacje o kierunku jazdy oraz o ważnych miejscach i usługach. Nie ma jednak na nich danych topograficznych, np. o ukształtowaniu terenu, ani danych turystycznych, czyli szlaków, schronisk itp. Owszem, pojawiają się specjalne mapy elektroniczne dla turystów, jak GP Mapa Topo, ale są drogie i działają tylko na kosztownych urządzeniach Garmin.

Sytuację ratuje bezpłatny program TrekBuddy dostępny standardowo w wersji anglojęzycznej na stronie  www.pcformat.pl/u/42. Wersja polska TrekBuddy PL jest płatna (do kupienia na stronie  www.pcformat.pl/u/41, cena 36 zł), ale za to użytkownik ma dostęp do pomocy technicznej w języku polskim.

Możliwości TrekBuddy

Program TrekBuddy można zainstalować na telefonie komórkowym z Javą, Symbianem, Windows Mobile lub Androidem. Najważniejsze, co potrafi, to wyświetlić zeskanowaną mapę papierową, ale posłuży też do nawigacji. Jak to możliwe? Otóż TrekBuddy nanosi na wirtualną mapę siatkę współrzędnych zgodną z siatką na mapie papierowej. Dzięki temu potrafi poprawnie wskazać punkt na mapie na podstawie informacji z wbudowanego lub zewnętrznego urządzenia GPS oraz odczytać elektronicznie z ekranu telefonu pozycję geograficzną danego punktu mapy. Wyświetlanemu fragmentowi mapy towarzyszy skala, co pozwala precyzyjnie ocenić odległość. Nie ma natomiast funkcji zbliżania i oddalania.

Po uruchomieniu urządzenia GPS TrekBuddy wyświetli fragment mapy z naniesioną naszą pozycją. Można dodać punkt na mapie i zażądać, by program nas do niego poprowadził. TrekBuddy ma też funkcję zapisywania ścieżek, które następnie można wyeksportować w formacie GPX i poddać obróbce w komputerze.

Interfejs

Program jest przystosowany do pracy zarówno z urządzeniami dotykowymi, jak i komórkami z klawiaturą. Po uruchomieniu wyświetla mapę od razu w widoku pełnoekranowym. Trzeba się domyślić, że menu map i ustawień aktywuje się, klikając w jeden z czterech narożników ekranu (patrz warsztat). W klasycznych telefonach wszystkie funkcje wywołuje się, klikając klawiszami numerycznymi, które są opisane w pomocy programu.

Jakie mapy

Mapy do TrekBuddy po zeskanowaniu trzeba skalibrować w programie Ozi Explorer (do pobrania ze strony  www.oziexplorer.com). Sprowadza się to do wybrania odwzorowania terenu, jakie zastosowano na mapie – najczęściej jest to siatka WGS 84, jakiej używa system GPS. Następnie należy odnaleźć na skanie rogi arkusza mapy i wprowadzić ich współrzędne geograficzne. Są one wraz z siatką zapisywane do pliku MAP. Przed przegraniem skanu mapy na komórkę należy ją jeszcze pociąć na kawałki o wielkości 256x256 pikseli za pomocą bezpłatnego programu TB Cutter (jest na stronie www.pcformat.pl/u/35).

W internecie można znaleźć wiele skalibrowanych, bezpłatnych map. Na przykład mapy sztabowe Polski z lat 80., które obejmują cały kraj, można legalnie ściągnąć z gotowymi kalibracjami m.in. z serwisu RapidShare bądź kupić na Allegro w cenie nośnika ok. 20 zł (więcej ramka „Skąd wziąć mapy do TrekBuddy”). Po ściągnięciu wystarczy dany arkusz pociąć programem TB Cutter i zainstalować w telefonie.

W TrekBuddy można też korzystać z map elektronicznych, jak Google Maps, i to bez dostępu do internetu. Należy tylko pobrać określony fragment mapy w formie plików. Służy do tego aplikacja Googleak.NET (ze strony www.pcformat.pl/u/36). Jak przegrać mapy internetowe, pokazuje warsztat.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
polep
19 lipca 2015, 12:13
Dobra nawigacja, ale ja korzystam z FMap : https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.forann.FMap_App. Moim zdaniem nawigacje są bardzo podobne, ale polecam wypróbować Fmap. Najlepsza do nagrywania tras, które potem możecie udostępniać znajomym czy rodzinie
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto