Phabletowy niezbędnik
Gdy używasz phabletu jedną dłonią, czasem trudno dosięgnąć skrajnych części ekranu i umieszczonych tam ikon. SwipePad rozwiązuje ten problem – tworzy łatwo dostępne menu z ikonami wybranych przez ciebie programów czy funkcji. W ustawieniach aplikacji możesz wybrać krawędź i fragment ekranu, z której wysuwane będzie menu. Wystarczy wykonać gest od krawędzi ku środkowi ekranu, a potem, nie odrywając palca od wyświetlacza, wybrać ikonę. Wcześniej skonfiguruj panel skrótów – możliwości jest wiele, dodasz tam aplikacje, kontakty czy przypiszesz funkcje przycisków sprzętowych (home i cofnij). Jeśli wykupisz kosztujący niecałe 4 zł dodatek, SwipePad będzie samodzielnie tworzył panel przycisków z aplikacjami i kontaktami, których najczęściej używasz. Aby SwipePad nie pojawiał się na ekranie w niepożądanych momentach, stwórz listę aplikacji, w których nie będzie działać. Możesz też zablokować funkcjonowanie programu podczas rozmów telefonicznych.
Zastosowanie: wygodny dostęp do funkcji
Cena: darmowa (płatne moduły)
Adres: pcformat.pl/u/1775
Klawiatury ekranowej phabletu wygodnie używać, gdy trzymasz urządzenie poziomo i masz do dyspozycji obie dłonie. Gdy chcesz napisać coś jedną dłonią, trzymając phablet w pionie, telefon okazuje się nieporęczny i grozi wypadnięciem z ręki. Ratunkiem jest możliwość pomniejszenia klawiatury ekranowej i przesunięcia jej bliżej krawędzi wyświetlacza – takie rozwiązanie jest stosowane w niektórych autorskich interfejsach Androida. Jeśli nie ma go w twoim phablecie, zainstaluj klawiaturę SwiftKey. Podczas korzystania z urządzenia przytrzymaj przycisk 123 i z menu, które się pojawi, wybierz Zwarta. Pomniejszona klawiatura „przyklei” się do krawędzi ekranu. W tym samym menu możesz zmienić domyślny rozmiar pełnej klawiatury (Rozmiar), a nawet umożliwić przesunięcie jej do dowolnego miejsca na ekranie (Oddoduj). Po obróceniu telefonu do orientacji poziomej włączy się pełna klawiatura qwerty.
Zastosowanie: alternatywna klawiatura
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1776
Zastosowanie: kalkulator
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1782
Sięganie palcem wskazującym do przycisku blokady phabletu osobom o mniejszych dłoniach może nastręczać trudności. Aplikacja tworzy przycisk ekranowy, którego naciśnięcie blokuje telefon. Jeśli chcesz, aby wygaśnięciu ekranu towarzyszyła animacja, otwórz ustawienia aplikacji, zaznacz pole Opóźnione blokowanie i wybierz efekt z listy Animacje wygaszania: Oddalenie. Blokadzie ekranu może też towarzyszyć wybrany dźwięk oraz wibracja. Przycisku wygaszania ekranu możesz używać również na ekranie blokady.
Zastosowanie: blokowanie telefonu
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1779
Zastosowanie: wysyłanie SMS-ów
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1778
Wypełniający cały ekran prosty kalendarz to marnowanie potencjału dużego wyświetlacza phabletu. Dzięki kalendarzowi Cal sam zdecydujesz, czy chcesz widzieć tylko bieżący tydzień zajmujący jedną trzecią ekranu, czy cały miesiąc wypełniający większą część wyświetlacza. Bez względu na wybór wydarzenia z danego dnia będą widoczne w postaci listy pod kalendarzem (lub obok niego, jeśli trzymasz phablet poziomo), a jeśli danego dnia nie masz nic w planach, to aplikacja wypełni ekran ładną grafiką. Podczas zapisywania wydarzenia w kalendarzu możesz ustalić listę osób biorących w nim udział, zaś jeśli planujesz spotkanie (towarzyskie lub biznesowe), program zaproponuje pobliskie punkty gastronomiczne. Dzięki dołączonemu widżetowi możesz w małym okienku przewijać listę wydarzeń zaplanowanych na dany dzień. Cala można zintegrować z listą zadań Any.Do, jednak ta aplikacja wymaga utworzenia konta w usłudze.
Zastosowanie: kalendarz
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1781
Zastosowanie: oszczędzanie energii
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1780
Zastosowanie: rozbudowany odtwarzacz muzyki
Cena: darmowa przez dwa tygodnie (pełna wersja – 14 zł)
Adres: pcformat.pl/u/1777