A A A

Podręczne pomoce naukowe

PC Format 10/2010
Wakacje minęły, czas zabrać się do nauki. Dla użytkowników smartfonów pracujących pod systemami Apple iOS, Android oraz Windows Mobile wybraliśmy kilka ciekawych aplikacji mobilnych, wspomagających przyswajanie wiedzy. W końcu korzystamy z inteligentnych telefonów :). [Dariusz Hałas]

Ściągawka z matematyki

Free Graphing Calculator
Platforma: iOS 3.0 i nowszy
WWW: http://wjapps.boardhost.com/
Cena: bezpłatny

Niech słowo „Calculator” zawarte w nazwie tego programu cię nie zmyli. W istocie jedną z funkcji tej aplikacji jest rozbudowany kalkulator, ale oprócz tego program jest niezłą ściągawką z matematyki. Nie tylko wykona obliczenia, ale także naszkicuje wykresy, pokaże pochodne, punkty przecięcia, ekstrema funkcji, miejsca zerowe. Dodatkiem jest wbudowany w aplikację przelicznik miar, a także tablice referencyjne zawierające podstawowe stałe, np. stałą grawitacji, prędkość światła. To nie wszystko. Twórca tej aplikacji wyposażył ją także w informacje na temat przydatnych twierdzeń i równań z różnych dziedzin: algebry, geometrii, trygonometrii, mechaniki klasycznej, wektorów, liczb zespolonych czy rachunku różniczkowego. Co najważniejsze – całą tę wiedzę możesz mieć w telefonie zupełnie bezpłatnie. Program ma anglojęzyczny interfejs.

Uporządkowane życie studenta

iStudiez Pro
Platforma: iOS 3.0 i nowszy
WWW: http://istudentpro.com/
Cena: 11 zł

Ten program to naprawdę niezbędnik każdego studenta, korzystającego z telefonu Apple iPhone lub iPoda Touch. iStudiez Pro ułatwia nie tylko naukę, ale wręcz… studenckie życie. Za pomocą tego programu możesz skrupulatnie zaplanować swój czas, by nauce poświęcić absolutne minimum (lub wymagane maksimum ;-)). Zakres danych, które można przypisać poszczególnym zajęciom, imponuje. To nie jest zwykły planer z kalendarzem, ale również wirtualny indeks, tablica kontaktów ze znajomymi czy wykładowcami oraz dziennik, w którym możesz odnotowywać istotne fakty. Program w praktyce przyda się także nauczycielom czy rodzicom. iStudiez dostępny jest również w ograniczonej funkcjonalnie, bezpłatnej wersji Lite. Jeżeli nie jesteś przekonany, możesz wypróbować go bez kosztów.

Wiedza o świecie

World Countries All-In-One
Platforma: iOS 3.0 i nowszy
WWW: http://ads-sg.com
Cena: 3 zł

Jeden program zawiera w istocie aż 19 niezależnych modułów, z których każdy przechowuje dane z odrębnej dziedziny wiedzy o świecie. World Countries All-In-One przyda się w szczególności osobom uczącym się geografii, ale nie tylko. Jest to podręczna encyklopedia o wszystkich 260 państwach i terytoriach zależnych na naszej planecie. Korzystne dla użytkownika programu jest to, że encyklopedyczny zbiór danych jest instalowany na telefonie, więc do jego przeglądania nie jest wymagane stałe połączenie z internetem. Miłośnikom historii przyda się zestaw historycznych map, które prezentują kształt świata od 600 roku p.n.e. po czasy nam współczesne.

Literatura pod ręką

Aldiko ebook reader
Platforma: Android 1.5 i nowszy
WWW: http://www.aldiko.com
Cena: bezpłatny

Czytnik e-booków na platformę Android. Program obsługuje publikacje elektroniczne w standardowym formacie ebook (tym samym, z którego korzysta znana z iPhone’a aplikacja iBooks). Szczególną zaletą programu jest to, że za pomocą wbudowanych odnośników umożliwia pobieranie ebooków za darmo.

Nie tylko dla chemików

The Chemical Touch
Platforma: iOS 3.0 i nowszy
WWW: www.pcformat.pl/u/32
Cena: 3 zł

Aplikacja przydatna dla studiujących chemię. Na pierwszy rzut oka jest to interaktywna tablica pierwiastków, ale informacji dotyczących chemii, różnego rodzaju związków chemicznych, kwasów, zasad, struktur cząsteczkowych itp. jest tu dużo więcej. Program dostępny także w bezpłatnej wersji Lite.

Dogadać się z zachodnim sąsiadem

PONS – słownik niemiecko-polski i polsko-niemiecki
Platforma: Android 1.5 i nowszy
WWW: http://android-software.penreader.com
Cena: bezpłatny

Zasób dwukierunkowego słownika polsko-niemieckiego to 73 tysiące haseł i 130 tysięcy definicji. Oprócz funkcji typowo słownikowych program wyposażono w funkcje ułatwiające naukę słówek, np. wyświetlane na ekranie domowym Androida słowo dnia. Słownik jest bardzo funkcjonalny. Nawet po wpisaniu szukanego słowa z błędem program próbuje zinterpretować poszukiwania użytkownika i wyświetli listę podobnych słów. To nie wszystkie zalety tej aplikacji. Jedną z nich jest to, że baza danych programu może być zainstalowana nie tylko w pamięci głównej telefonu, ale także na karcie pamięci. Dodatkowo po zainstalowaniu programu otrzymujemy propozycję doinstalowania aplikacji Paragon Keyboard, która ułatwia pisanie liter narodowych (także polskich znaków diakrytycznych „z ogonkami”). Warto skorzystać z propozycji, zwłaszcza że z dodatkowej klawiatury wirtualnej można korzystać nie tylko przy pracy ze słownikiem. Działa ona z dowolną aplikacją zainstalowaną w telefonie, a prostsze wprowadzanie polskich znaków przyda się np. w SMS-ach.

Opracuj własne testy

Samouczek
Platforma: iOS 3.0 lub nowszy
WWW: www.pcformat.pl/u/31
Cena: bezpłatny

Program nie tyle do nauki, co do samodzielnego tworzenia prostych testów z dowolnej dziedziny. Opracowywanie własnych testów jest dobrym pomysłem na utrwalenie swojej wiedzy. Ponadto po pewnym czasie będziesz miał ułatwione zadanie powtórzenia wcześniej przygotowanego materiału. Równie dobrze możesz wykorzystać program do przepisania testu, który otrzymałeś w formie papierowej. Forma elektroniczna – zwłaszcza w telefonie – jest poręczniejsza.

Łatwiej zapamiętasz

SuperMemo World
Platforma: iOS 3.0 lub nowszy; Windows Mobile 5.0 lub nowszy
WWW: www.supermemo.pl
Cena: program SuperMemo – bezpłatny, kursy – od 3 do ok. 16 zł

SuperMemo World to uznana polska marka oprogramowania edukacyjnego, które zawiera kursy językowe i specjalistyczne, wyposażone w autorski algorytm ułatwiający zapamiętywanie. Sam program SuperMemo jest tylko platformą bazową dla kursów pobieranych oddzielnie i jest oferowany bezpłatnie. Natomiast kursy kosztują zwykle od kilku do kilkunastu złotych, choć są też pozycje bezpłatne. Większość stanowią kursy językowe, oprócz nich w ofercie są też kursy z zakresu geografii, kulturoznawstwa (sztuki piękne) czy nawet kurs nauki gry na gitarze, pozwalający opanować gitarowe „chwyty” (dostępny za darmo). Wśród kilkudziesięciu odpłatnych kursów językowych niektóre udostępniane są bezpłatnie w limitowanej edycji demonstracyjnej, która pozwala przekonać się, czy dany kurs będzie efektywną pomocą w naszej nauce. Nie bez znaczenia jest też możliwość edycji i tworzenia własnych kursów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto