Podwajanie wydajności
Do obsługi funkcji RAID są dostosowane niemal wszystkie współczesne płyty główne. Wyjątkami są niektóre tanie konstrukcje dla procesorów Intela. Zanim się więc zdecydujesz na zakup drugiego dysku, sprawdź na stronie producenta twojej płyty głównej, czy ta funkcja jest dostępna. Model swojej płyty głównej możesz sprawdzić programem CPU-Z.
O macierzach RAID warto wiedzieć to, że teoretycznie dyski w nich pracujące powinny być tak dobrane, by pasowały do siebie pojemnością i wydajnością (prędkością obrotową). Dotyczy to jednak budowy macierzy od podstaw, a nie rozbudowy komputera o drugi dysk.
Do swojego komputera możesz więc dokupić dysk znacznie większy i pojemniejszy niż ten, który posiadasz. Tyle że wydajność macierzy będzie ograniczona przez starszy dysk. Jeśli więc ma on np. pojemność 250 GB i wydajność 60 MB/s, uzyskana macierz RAID0 będzie miała pojemność 500 GB (dwukrotna pojemność mniejszego dysku) i teoretyczną wydajność do 120 MB/s (dwukrotna wydajność wolniejszego).
Wyłącz zasilanie komputera, a następnie zdejmij jego obudowę.
Nowy dysk wsuń do wnęki poniżej lub powyżej starego. Pamiętaj, by w miarę możliwości zachować przestrzeń między dyskami, która zapewni odpowiednie chłodzenie obu napędów.
Dysk przykręć czterema krótkimi śrubkami (po dwie z każdej strony).
Do nowego dysku podłącz kabel zasilający oraz kabel sygnałowy SATA. Drugi koniec kabla SATA podłącz do jednego z portów SATA płyty głównej.
Możesz już zamknąć obudowę i przygotować komputer do włączenia. Następnym krokiem będzie konfiguracja BIOS-u.