A A A

Pojedynek na rdzenie

PC Format 1/2009
Za ok. 900 złotych można kupić nowoczesny, wydajny procesor czterordzeniowy, taki jak Core 2 Quad Q9300. Podobnie kosztuje najszybszy model dwurdzeniowy Core 2 Duo E8600. Nie jest prawdą, że ten pierwszy będzie zawsze lepszy, wszystko zależy od zastosowań. Przed zakupem zastanów się, do czego będziesz używać komputera.
Kiedy wybrać procesor dwurdzeniowy
Układ dwurdzeniowy zapewni lepszą wydajność w większości typowych współczesnych aplikacji. Oznacza to lepszą pracę programów biurowych, graficznych, multimedialnych, a także lepszą płynność grafiki w grach. Jest bardzo niewiele wyjątków od tej reguły. Ponadto procesor tego typu ma mniejsze potrzeby w zakresie zasilania i chłodzenia, bo mimo wysokiej częstotliwości pracy pobiera nieco mniej prądu niż układ czterordzeniowy.

Kiedy wybrać procesor czterordzeniowy
Układ wykorzystujący cztery rdzenie zapewnia lepszą wielozadaniowość, więc lepiej współpracuje z profesjonalnymi aplikacjami lub nowoczesnymi kodekami, które są odpowiednio zoptymalizowane pod tym kątem. Jeżeli jednak wykorzystujesz komputer głównie do gier, w sprzedaży dopiero się pojawiają tytuły, które efektywnie korzystają z czterech rdzeni. Pamiętaj, że procesor czterordzeniowy wymaga też bardzo dobrego zasilacza i układu chłodzenia.

Intel Core 2 Quad Q9300 i Core 2 Duo E8600 to procesory znajdujące się w tej samej kategorii cenowej (minimalna cena rynkowa modelu dwurdzeniowego jest nieco wyższa), dlatego też stanowią dla siebie realną konkurencję. Pierwszy ma cztery rdzenie, drugi za to pracuje z wyższą częstotliwością. Poddaliśmy je testom, by sprawdzić, który lepiej się spisuje na co dzień.

Układ czterordzeniowy powinien być wydajniejszy, bo zapewnia lepszą wielozadaniowość, może wykonywać dwukrotnie większą liczbę równoległych zadań. Ograniczeniem jest oprogramowanie, które do takiej pracy musi być zoptymalizowane. W przypadku programów używanych na co dzień tak nie jest, więc przewaga układu czterordzeniowego wcale nie jest oczywista.

Klasyczne zastosowania

Do komputera, który ma wykonywać jedynie typowe zadania i na którym nie przewidujesz uruchamiania zaawansowanego oprogramowania (do tworzenia grafiki, filmów, skomplikowanych obliczeń i analiz), lepiej wybrać procesor dwurdzeniowy. Nie daj się namówić na układ czterordzeniowy, bo i tak nie zdołasz wykorzystać jego możliwości. Zanim oprogramowanie zostanie do niego dostosowane, pojawią się znacznie lepsze generacje procesorów.

Na razie z wieloma zadaniami lepiej sobie radzą układy dwurdzeniowe, co wynika z ich większej częstotliwości pracy. Przykładowo, konwersja pliku WAV na format MP3 za pomocą popularnego kodeka LAME szybciej przebiegnie na układzie dwurdzeniowym, co widać na wykresach na sąsiedniej stronie.

Sytuacja wygląda podobnie w większości gier, które nie są jeszcze przygotowywane z myślą o wykorzystaniu czterech rdzeni. Wiele tytułów działa znacznie szybciej na procesorze dwurdzeniowym o wyższym zegarze niż na wolniejszym modelu czterordzeniowym. Jeżeli więc głównym celem są gry, wciąż polecamy układy dwurdzeniowe.

Przewaga czterech rdzeni

Jak się okazuje, w niektórych typowych aplikacjach procesor czterordzeniowy może być lepszy. Dobrym przykładem w naszych testach jest kompresja plików (WinRAR), a także gra Unreal Tournament 3, w której przewaga układu Q9300 nad E8600 wynosi niemal 70 procent. Byłaby wyższa, gdyby oba procesory pracowały z takimi samymi zegarami, ale znalazłyby się wtedy w różnych grupach cenowych.

Również współczesne aplikacje zoptymalizowane do pracy na układach czterordzeniowych działają lepiej na takich procesorach. Przykładem jest choćby nowoczesny kodek H.264 czy cała gama programów do tworzenia grafiki 3D (darmowy Blender lub komercyjny 3ds max).

Porównanie wydajności procesorów w wybranych aplikacjach

Co wybrać

Testy wykazują, że zakup odpowiedniego modelu musi być podyktowany rodzajem uruchamianych na nim aplikacji. Jeżeli mają to być typowe programy, filmy i gry, to w tej chwili najszybszym układem do takich zastosowań jest Core 2 Duo E8600 – wydajny procesor dwurdzeniowy. Obecnie jest zbyt mało domowych aplikacji wykorzystujących cztery rdzenie, więc nie warto wydawać pieniędzy na taki układ. Nie warto go też kupować z myślą o przyszłych zastosowaniach. Kiedy odpowiednie narzędzia się pojawią, nasz procesor będzie już prawdopodobnie przestarzały, a nowych procesorów nie da się zainstalować w obecnym komputerze.

Z kolei do zastosowań profesjonalnych, czyli pracy z obciążającymi programami graficznymi (Adobe Photoshop), aplikacjami do grafiki 3D, polecamy procesory czterordzeniowe. Jak dowiodły nasze testy, mimo znacznie niższej częstotliwości pracy (2,5 GHz) w tych programach model czterordzeniowy ma znaczną przewagę nad dwurdzeniowym. Warto przy tym pamiętać, że procesor Core 2 Quad Q9300 pobiera więcej mocy od E8600. W czasie maksymalnego obciążenia jest to około 35 watów więcej, w spoczynku przewaga ta maleje do 10 watów.

Sytuacja w oprogramowaniu zmienia się na korzyść układów wielordzeniowych. Przykład gry Unreal Tournament 3 i testu 3DMark06 pokazuje, że przyszłe aplikacje będą wykorzystywały procesor czterordzeniowy w znacznie lepszym stopniu. Najnowsza seria procesorów Intela, Core i7, będzie w stanie wykonywać już nie cztery, ale aż osiem równoległych wątków. To zapewne skłoni producentów oprogramowania do przystosowywania go do platform wielordzeniowych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto