Pomocnik fotografa
Po uruchomieniu aplikacji znajdź sekcję Focal Tools i kliknij DOF & Hyperfocal Distance Calculator. Aby obliczyć głębię ostrości, musisz wprowadzić cztery parametry: wielkość matrycy (jest zależna od typu aparatu cyfrowego), przysłonę, ogniskową obiektywu oraz dystans, na który jest ustawiona ostrość.
Kliknij rozwijaną listę w sekcji Camera Type i wybierz z niej model swojego aparatu. Jak widać na liście, modele np. firmy Canon, które mają taką samą matrycę (APS-C 1,6x), są rozbite na kilka sekcji. Wynika to z faktu, że na głębię ostrości w pewnym stopniu wpływa także rozdzielczość matrycy.
Następnie za pomocą rozwijanych list określ odpowiednio przysłonę i ogniskową, na jaką jest ustawiony twój zoom. Pamiętaj, że im wyższa wartość przysłony, tym większa głębia ostrości. Jeśli chodzi o ogniskową, największą głębię ostrości uzyskasz przy szerokokątnym ustawieniu zoomu.
Następnie w polu Distance to subject wprowadź odległość, która ma być w centrum płaszczyzny ostrości, i kliknij przycisk Calculate. Wyniki pojawią się w polu Result. Przewiń ekran w dół, aby zobaczyć wykres, który ilustruje głębię ostrości dla podanych w kalkulatorze parametrów.
Ważną informację znajdziesz w polu Hyperfocal. To najmniejsza odległość, na którą musisz nastawić ostrość, by przy podanej przysłonie mieć ostrość aż do nieskończoności. W przypadku krajobrazu ustawienie ostrości hiperfokalnej jest najlepszym możliwym ustawieniem. Przy szerokokątnym obiektywie i dużej przysłonie pozwala uzyskać bardzo dużą głębię ostrości.