Odtwarzacze blu-ray nie cieszą się tak ogromnym powodzeniem, jakiego życzyliby sobie producenci elektroniki i filmów. Przede wszystkim nie zapewniają dużej poprawy jakości, jaka była zauważalna choćby między DVD a kasetami VHS. Ale kupujących można skusić innymi funkcjami, a Samsung BD-C8500 jest najlepszym tego przykładem.
Wiele funkcji urządzenia
Testowany Samsung odtwarza płyty blu-ray, DVD i CD. Ma tuner DVB-T/C (do cyfrowych stacji naziemnych i kablówek), a także wbudowany dysk o pojemności 500 GB. Pozwala to realizować funkcje, takie jak: EPG, Time Shift, a także nagrywanie audycji telewizyjnych (także w HD) na dysk. Mankamentem jest to, że urządzenie nie daje dostępu do programów analogowych.
Kolejną funkcją Samsunga jest sieciowy odtwarzacz multimedialny, nazywany też dyskiem multimedialnym lub odtwarzaczem DMR. Odtwarzacz odnajduje w sieci serwery mediów zgodne z DLNA i odtwarza z nich muzykę, zdjęcia i filmy. Obsługiwane są także podłączone do portu USB nośniki danych. Dołączony program PC Share Manager pozwala wyświetlać na ekranie telewizora materiały znajdujące się na dysku komputera.
Dodatkowo, jak we wszystkich nowych urządzeniach Samsunga, dostępna jest funkcja Internet@TV, która daje dostęp do wybranych treści z internetu, np. YouTube, Facebook, Google Maps, Picasaweb czy Twitter. Te aplikacje znajdują się w menu głównym urządzenia i są dostępne po naciśnięciu jednego przycisku pilota. Po wejściu do sekcji Internet@TV pojawiają się pozostałe aplikacje, np. polskojęzyczny serwis finansowy Gazeta.pl, a także serwis z informacjami o seansach filmowych w Polsce. Choć Samsung zamierza oferować wiele innych aplikacji (poprzez sklep Samsung Apps), obecnie jest ich tylko 18, zatem wybór jest niewielki. Pamięć odtwarzacza jest na tyle duża, że można w niej zainstalować około setki programów.
Filmy na różne sposoby
Samsung BD-C8500 jest urządzeniem wszechstronnym. W przypadku płyt blu-ray jest zgodny z profilem 2.0, a więc oferuje wszystkie dodatkowe korzyści z tym związane. Dotyczy to m.in. funkcji Bonus View czy BD-Live (ta druga wymaga połączenia z siecią oraz 1 GB miejsca na dysku do przechowywania treści pobranych z internetu). Jeśli chodzi o obsługę HD, urządzenie odtwarza również filmy w formatach WMV9 i MKV, łącznie z polskimi napisami. Jest tylko jeden wyjątek: filmy MKV są odtwarzane tylko z nośników lokalnych (płyta, dysk USB), a nie z sieci. Co prawda pliki są widoczne na serwerze DLNA, jednak próba ich odtworzenia kończy się komunikatem o braku obsługi danego formatu.
Odtwarzanie formatów o standardowej rozdzielczości wygląda lepiej: materiały z sieci są odtwarzane niemal tak samo sprawnie, jak z nośników lokalnych. Ale i tu jest wyjątek: albo serwer DLNA nie przesyła napisów (które w przypadku DivX czy XviD są w osobnym pliku), albo odtwarzacz ich nie akceptuje. Efekt jest taki, że w filmach napisów nie ma. W przypadku nośników lokalnych taki problem nie występuje.
Odtwarzanie muzyki i wyświetlanie zdjęć również zrealizowano na poziomie podstawowym, ale powinno to wystarczyć większości użytkowników. Urządzenie akceptuje najważniejszy format zdjęć (JPEG) i muzyki (MP3), ma m.in. dekoder Dolby True HD i DTS-HD Master Audio.
Czego mu brakuje
Samsung BD-C8500 to urządzenie eleganckie, błyszczące, z przyciskami dotykowymi i ładną, ale denerwującą na dłuższą metę iluminacją pod górną, półprzezroczystą pokrywą. Pilot zdalnego sterowania w ogóle do tego nie pasuje. Jest matowy, niewyprofilowany i ma dziwny kształt oraz układ przycisków. Na przyciskach numerycznych brakuje liter, które są potrzebne np. do wyszukiwania filmów w YouTube.
Druga kwestia to obsługa sieci, a szczególnie systemu plików SMB. Przestrzeń dyskowa powinna być udostępniona przez serwer plików, by dało się na nim składować dowolne multimedia. Tymczasem w obecnej formie jest przeznaczony tylko do przechowywania nagrań z telewizji.
Dane techniczne Samsung BD-C8500:
dekodery wideo MPEG-2, H.264, VC-1, AVCHD, DivX HD, MKV, MP4, WMV9, 3GPP, HD JPEG; dekodery audio Dolby Digital/Plus, Dolby True HD, DTS, DTS HD HR Audio, DTS-HD Master Audio, LPCM, AAC, MP3, WMA; odczyt HDD, blu-ray, DVD, CD, USB; zapis HDD, USB; złącza LAN, Wi-Fi, USB 2.0, HDMI, S/PDIF, CI+; wymiary 430x62x300 mm.
PLUSY:
- Wbudowany tuner DVB-T/C i dysk twardy
- Wbudowany port LAN i Wi-Fi
- Odtwarzanie filmów z serwerów DLNA i wbudowany serwer
- Dostęp do internetu przez funkcję Internet@TV
MINUSY:
- Niewygodny pilot, trudny dostęp do funkcji
- Brak serwera i klienta systemu plików SMB
- Brak tunera analogowego