Poradnik kupującego smartfon - wybierz swój model
Nie omawiamy modeli nieudanych. Znakomitą większość polecanych smartfonów mieliśmy okazję testować w naszym laboratorium.
Poradnik przygotowaliśmy tak, aby zaczynał się od tańszych modeli – kosztujących kilkaset złotych – i kończył na najdroższych smartfonach za 2000 zł.
Nieskomplikowane menu charakteryzuje smartfony z systemem Windows Phone – są to przede wszystkim modele z serii Nokia Lumia (najtańszy Lumia 610 kupisz od 700 zł) oraz kilka urządzeń HTC, Samsunga i LG. W tym systemie cały ekran główny smartfonu (tzw. pulpit) składa się z kwadratowych ikonek odpowiadających funkcjom urządzenia, np. telefon, wiadomości, e-maile, odtwarzacz muzyki. Zawartość pulpitu zmieniasz samodzielnie, umieszczając na nim ikony najczęściej wykorzystywanych funkcji. Prosty w obsłudze jest także ekran ustawień – zrezygnowano w nim z ikon na rzecz tekstu. Dzięki temu rzadziej niż w innych systemach musisz się domyślać, do czego służy dana opcja. Co ważne, interfejs Windows Phone wygląda identycznie w każdym smartfonie z tym systemem – jeśli w przyszłości zamienisz go na droższy model, odnajdziesz się w nim natychmiast.
Ekran: 3,7 cala, 480x800
System: Windows Phone 7.5
Procesor: 800 MHz
RAM: 256 MB
Pamięć flash: 8 GB
Aparat: 5 Mpix
Wymiary: 119 x 62 x 12 mm
Waga: 132 g
Średnia cena rynkowa: 768 zł
Najtańszy model z serii Lumia – smartfonów Nokii z systemem operacyjnym Windows Phone. Wyposażony jest w duży, jak na tani model, ekran, zamknięty w plastikowej obudowie o ładnym, nowoczesnym wyglądzie. Ponieważ smartfon nie ma slotu karty pamięci, musi ci wystarczyć 8 GB wbudowanego flasha. 610 nie jest smartfonem o wysokiej wydajności – ma jednordzeniowy procesor i tylko 256 MB pamięci RAM – ale mimo to interfejs działa płynnie. Nokia ma świetny klient serwisów społecznościowych, mobilną wersję pakietu Office Microsoftu oraz darmową nawigację GPS (z komunikatami głosowymi) po Polsce.
PLUSY:
- Płynna praca
- Prosty interfejs
- Brak portu kart pamięci
- Tylko 256 MB pamięci RAM