Krój pisma jest podstawą udanego projektu graficznego. Dotyczy to materiałów do drukowania, np. ulotek czy plakatów, jak również przeznaczonych do pokazywania w formie elektronicznej, np. prezentacji, filmów czy memów publikowanych na Facebooku.
Fonty Windows i MS Office
Niestety większość osób nie ma dostępu do dobrej jakości fontów. Wraz z systemem Windows otrzymujesz zaledwie kilka krojów pisma (m.in. Arial, Times New Roman, Verdana, Calibri, Cambria, Comic Sans), które są zoptymalizowane przede wszystkim z myślą o wyświetlaniu tekstu na ekranie. Część z nich jest zwyczajnie nieatrakcyjna (Times), inne są krytykowana za rujnowanie estetyki w skali globalnej (Comic Sans). Reszta, choć dobrej jakości, ze względu na rozpowszechnienie opatrzyła się miliardom ludzi do granic możliwości. W nieco lepszej sytuacji są użytkownicy pakietu Microsoft Office, który dodaje do systemu blisko 100 krojów pisma http://pcformat.pl/u/2310. Są wśród nich solidne rodziny fontów, których można użyć zarówno w prezentacji elektronicznej, jak i podczas projektowania materiałów drukowanych. Jednak ze względu na cenę pakiet MS Office jest używany przede wszystkim w firmach. Użytkownicy domowi, którzy bazują na bezpłatnym oprogramowaniu w rodzaju LibreOffice, muszą zdobyć czcionki z innych źródeł.
Na wolnej licencji
Kupowanie licencji komercyjnych nie opłaca się, bo rodzina fontów z profesjonalnego sklepu http://pcformat.pl/u/2311 kosztuje kilkaset złotych. Użytkownicy domowi muszą poszerzać zestaw dostępnych czcionek, korzystając z darmowych zasobów. Na szczęście liczba i jakość bezpłatnych fontów bardzo poprawiły się w ostatnich latach. Jest to zasługa rozwoju systemów i aplikacji open source sponsorowanych przez korporacje takie jak Google czy np. twórców Ubuntu, którzy projektują i udostępniają czcionki w ramach wolnej licencji SIL Open Font License. Pozwala ona korzystać z fontów we wszelkich zastosowaniach, także komercyjnych, oraz modyfikować je we własnym zakresie. Przykładami czcionek, które powstały w taki sposób, są rodziny Roboto i Noto opracowane na potrzeby aplikacji mobilnych dla systemu Android czy Ubuntu Font Family używana w Linuksie.
Kolejnym źródłem są kroje udostępnione za darmo przez zawodowych designerów w celach promocyjnych. Spośród takich czcionek można wymienić np. PT Sans/Serif czy popularny polski font Lato. Za darmo można korzystać także z wielu tradycyjnych krojów pisma opracowanych jeszcze w czasach tradycyjnego druku. Przykładem jest polska Antykwa Półtawskiego przeniesiona do postaci cyfrowej na podstawie zeskanowanych wydruków tekstu złożonego za pomocą czcionek żelaznych. Tę czcionkę i inne kroje do zastosowań drukowanych w języku polskim znajdziesz na stronie bezpłatnego programu do składu tekstu Scribus.
Google Fonts
W przypadku międzynarodowych krojów pisma najlepszym źródłem są renomowane serwisy z darmowymi fontami. Polecamy w szczególności Google Fonts, który jest otwartym i darmowym serwerem czcionek. Każdą z czcionek można pobrać na dysk i zainstalować w systemie operacyjnym – dzięki temu będą dostępne dla każdej aplikacji Windows, która ma funkcję formatowania tekstu. Wybierając fonty, należy zwrócić uwagę, czy zawierają zestaw polskich znaków diakrytycznych (kodowanie Latin Extended lub Central European). Nie wszystkie fonty mają to rozszerzenie, ale w serwisie Google Fonts jest z czego wybierać, bo liczba czcionek z polskimi znakami przekracza 300. W sieci jest wiele innych serwisów z darmowymi czcionkami.
Obsługa w systemie
Wszystkie czcionki są obecnie udostępniane w formacie OpenType obsługiwanym przez Windows oraz inne nowoczesne systemy operacyjne. Od używanego dawniej TrueType czy Type 1 różnią się rozszerzoną paletą znaków, które można umieścić w pliku. Dzięki temu pojedyncza czcionka może mieć znaki dla dziesiątek języków, a także dodatkowe elementy, np. kapitaliki, glify, symbole czy elementy formuł matematycznych. Aby z nich korzystać, niezbędne jest opanowanie narzędzia Tablica znaków.