A A A

Programowe przyspieszenie

PC Format 1/2009
Podkręcanie procesorów czy kart graficznych kojarzy się ze skomplikowanymi procedurami, modyfikacją BIOS-u komputera czy koniecznością przebudowy systemów chłodzenia. Tymczasem w domowych warunkach wystarczy oprogramowanie pokazujemy uniwersalne narzędzie dla procesorów AMD.

uwaga!

Opisywane tu czynności stanowią głęboką ingerencję w sprzęt. Jej skutki mogą być nieodwracalne. Informujemy, że redakcja z dużą starannością przygotowuje i sprawdza wszelkie materiały. Jednak liczba różnych możliwych produktów, przypadków, konfiguracji jest tak duża, że nie sposób przewidzieć wszystkiego. Czytelnik musi mieć świadomość, że wszelkich zmian w konfiguracji sprzętu dokonuje na własną odpowiedzialność.

W wielu komputerach można nieznacznie (aczkolwiek zauważalnie) podnieść nominalne parametry pracy bez uciekania się do uciążliwych modyfikacji. Inżynierowie firmy AMD jeszcze bardziej uprościli zadanie użytkownikom, oferując program OverDrive, za którego pomocą możesz podwyższyć nominalne parametry pracy układów wewnątrz komputera bez rozkręcania obudowy – ba, nawet bez restartowania systemu Windows. AMD OverDrive możesz pobrać ze strony . Aplikacja jest przystosowana do pracy z płytami głównymi z chipsetami AMD RD790/RS780/RX780/RS780D (nie ma znaczenia, jaki jest producent płyty głównej).

Instalacja AMD OverDrive – informacje o systemie

Podkręcanie zaczniemy od instalacji oraz szybkiego przeglądu informacji prezentowanych przez program OverDrive.


Instalacja programu przebiega w sposób standardowy. Po uruchomieniu kreatora instalacji po prostu potwierdzaj kolejne etapy. Nie musisz wprowadzać żadnych zmian do domyślnych ustawień. Nie trzeba też restartować systemu, a uruchomienie programu jest najprostsze za pomocą ikony AMDOverDrive automatycznie umieszczanej na pulpicie systemowym w trakcie instalacji.


Pierwszym oknem, które zobaczysz po próbie uruchomienia programu (pomijając komunikaty systemu UAC, jeżeli jest uaktywniony, a program uruchamiasz pod kontrolą Windows Vista), jest okno komunikatu AMD OverDrive. Pojawia się w nim ostrzeżenie, że działanie procesora w ustawieniach innych niż fabryczne może spowodować jego trwałe uszkodzenie. Kliknij OK, aby kontynuować.


Uwaga! Jeżeli masz komputer z procesorem AMD, ale płytą główną opartą na chipsecie innego producenta (np. nForce firmy NVIDIA), aplikacja nie zadziała. Zobaczysz jedynie komunikat informujący, że program nie może być uruchomiony. Przypominamy: AMD OverDrive zadziała tylko na płytach głównych wyposażonych w chipsety AMD wymienione wcześniej.


Zakładamy jednak, że dysponujesz komputerem zbudowanym z wykorzystaniem płyty głównej z odpowiednim chipsetem. Powinieneś zobaczyć okno AMD OverDrive Utility. Na samej górze widoczne są cztery przyciski aktywujące określony tryb pracy programu. Domyślnie aktywowany jest tryb informacyjny System Information. W trybie tym wyświetlane są dość szczegółowe informacje o parametrach sprzętowych komputera. Domyślnie wyświetlane są informacje podstawowe (aktywna zakładka/przycisk Basic. W nich znajdziesz m.in. dane o procesorze – sekcja Processor, o pamięci – sekcja Memory, o pamięci cache – sekcja cache, oraz o parametrach zapisanych w układzie SPD (zamontowanym w każdym module pamięci RAM). Rozwijając w sekcji SPD listę Slot, wybierasz określony moduł pamięci, dla którego chcesz obejrzeć parametry zapisane w odpowiadającym danemu modułowi układzie SPD.


W zakładce Detailed wyświetli się lista podzespołów. Przykładowo, klikając strzałkę widoczną po lewej stronie urządzenia o nazwie CPU 0, uzyskasz informacje dotyczące jednego z rdzeni procesora głównego.


Gdy przejdziesz do zakładki Diagram, zobaczysz interaktywny diagram obrazujący poszczególne podzespoły, tj. procesor, chipset (z rozbiciem na mostek północny i południowy), pamięci itp. Gdy klikniesz którykolwiek z symboli, np. AMD CPU, w odrębnym oknie wyświetlą się informacje na temat układu reprezentowanego przez dany symbol – w naszym przykładzie na temat procesora.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto