Projektuj domy
Pracując w Home Designer Pro, masz do dyspozycji dwa tryby: dwu- i trójwymiarowy. Pomocą początkującym architektom służy kreator, który pozwala zdefiniować różne parametry, tj. wymiary pomieszczeń czy liczbę pięter. Podczas planowania do dyspozycji jest katalog obiektów podzielony na wiele kategorii, np. meble do kuchni
i sypialni, oświetlenie. Wyposażony we wstążkę interfejs zapewnia szybki dostęp do wszystkich funkcji, a tryb automatycznej analizy pozwala wykryć błędy w konstrukcji, ustawieniach ścian itp.
Zaczniemy od utworzenia nowego szkicu. W oknie kreatorów wybierz Kreator tworzenia. Wyświetli się okno Asystent, w którym należy wpisać dane i kliknąć Dalej.
W drugim kroku określ parametry podstawowe: tj. jednostkę miary i skalę, włącz widok 3D oraz wyświetlanie siatki, która pomoże precyzyjnie rozmieszczać obiekty, wybierz również plan piętra i kliknij Dalej.
W kolejnym etapie określ wymiary wewnętrzne oraz zewnętrzne i grubość ścian. Naciśnij Dalej, następnie jeśli chcesz zaplanować mieszkanie lub dom wielopoziomowy, określ liczbę pięter oraz wysokość kondygnacji. Przejdź Dalej.
Ostatni etap to wymiarowanie oraz definiowanie stylu dachu. Okno kreatora zamkniesz, wciskając Zakończ. Wstępnie skonfigurowany projekt zostaje wyświetlony w oknie głównym w widoku dwu i trójwymiarowym.
Teraz dodamy pierwszy obiekt. Te są zgromadzone w katalogu, którego pasek widoczny jest w prawej części interfejsu. Przykładowo wybierzemy wyposażenie kuchni. Wskaż ikonę Interior, następnie kuchnię Kitchen, szafki Cupboard, wybierz jedną z miniatur mebli i kliknij ją dwukrotnie.
Wyświetli się podgląd wskazanego obiektu. Jeśli mebel ci odpowiada, zamknij podgląd OK, przeciągnij miniaturę obiektu na projekt 2D. Naciśnij kursor w górnym zasobniku.
Dwukrotne kliknięcie dodanego w ten sposób obiektu wywołuje okno właściwości, w którym możesz m.in. zmienić wymiary. W opisany powyżej sposób umieść w projekcie kolejne obiekty. Do przełączania między widokami służą ikony 2D i 3D.
Aby przejść z aktualnie wybranego katalogu (meble kuchenne) do nadrzędnego, kliknij dwukrotnie ikonę zaznaczoną na poniższym obrazku.
Gdy zechcesz zmodyfikować parametry jednego z obiektów, np. okna, zaznacz je na widoku 3D, zmieni on kolor na czerwony. Kliknij go dwukrotnie, aby wyświetlić jego właściwości.
W oknie właściwości możesz określić wymiary obiektu, szczegóły dot. jego konstrukcji (np. sposób otwierania okna), jego kształt itp n. Po naciśnięciu OK zmiany zostaną naniesione na projekt.
Aby dodać element konstrukcyjny, np. ściankę działową, wybierz kartę Budowanie, następnie rozwiń menu Ściany – Wewn. ściana i wybierz opcję Pomiędzy dwoma punktami.
Przejdź do okna widoku 2D, kliknij myszką w miejscu, gdzie ma się zaczynać ściana, nie puszczając prawego przycisku rozciągnij ją do pożądanej długości i ponownie kliknij w miejscu, gdzie ściana ma się kończyć. Wybierz kursor z zasobnika na górnej belce, następie zaznacz wstawioną ścianę. Zmieni ona kolor na czerwony.
Kliknij ją dwukrotnie, wywołasz okno właściwości, w którym możesz zmienić m.in. typ ściany, jej grubość i konstrukcję wewnętrzną. W taki sam sposób możesz dodawać inne elementy, tj. schody, okna, drzwi czy dach.
Jeśli dom jest już zaprojektowany, warto jest zatroszczyć się o jego otoczenie. W karcie Obszar znajdziesz funkcje pozwalające modyfikować kontury terenu (ustawiać punkty wysokości), zmieniać formę terenu (np. formować wzgórza czy rowy) i dodawać elementy, tj. ścieżki, tarasy czy zbiorniki wodne.
Kończąc pracę, nie zapomnij o jej zapisaniu. W tym celu na wstążce wybierz kartę Plik i naciśnij Zapisz jako.