A A A

Przegląd ofert mobilnego internetu na kartę

PC Format 10/2015
Za sprawą sieci LTE rynek internetu mobilnego dynamicznie się rozwija  rosną zasięg i prędkość, spadają ceny. Użytkownicy, którzy nie chcą, by ominęły ich obniżki lub korzystają z mobilnej sieci nieregularnie, powinni zamiast abonamentu wybrać internet mobilny w systemie prepaid. Maciek Płochocki


Internet na kartę nie oznacza, że karta SIM umożliwi ci tylko surfowanie po sieci. Większość ofert tego typu skonstruowano tak, abyś mógł też tanio dzwonić i SMS-ować. Internetowe taryfy prepaid różnią się od zwykłych zazwyczaj dodatkowym pakietem danych, który otrzymujesz podczas doładowania razem z innymi środkami. Kiedy surfujesz, wykorzystywany jest ten pakiet,
a nie środki z głównego konta. Warto zwrócić uwagę na termin ważności pakietu bonusowego. Bywa, że jest on krótszy od terminu ważności doładowania, np. kończy się po 30 dniach, podczas gdy środki na koncie są ważne przez kwartał. Takich ofert lepiej unikać, chyba że z sieci masz zamiar korzystać bardzo intensywnie i nie przeszkadza ci częste doładowywanie.




Jeśli wyczerpiesz pakiet danych, możesz dalej surfować po sieci, ale opłaty będą pobierane z podstawowego pakietu środków na koncie. Na szczęście cena transmisji danych poza pakietem jest zazwyczaj atrakcyjna, np. 1 grosz za 100 kB.


Kto ma telefon na kartę, a nie chce zmieniać taryfy na internetową, może skorzystać z pakietu danych kupowanego osobno. Pakiety takie mają różne ceny i objętość, niestety ich okres ważności zazwyczaj jest krótki – wynosi 30 dni.




Orange




Oferta pomarańczowej sieci jest atrakcyjna pod warunkiem, że swoje doładowania wykonujesz online. Wówczas możesz liczyć na dodatkowy bonusowy pakiet danych. Ten podstawowy nie jest zbyt imponujący, ale przy doładowaniu online jego objętość wzrasta kilkukrotnie, np. z 1 GB do 5 GB przy doładowaniu za 30 zł. Ważność wszystkich bonusowych pakietów jest taka sama jak ważność doładowania. Orange ma dodatkową bezpłatną usługę dla stałych klientów – wydłuża ważność środków na koncie do roku.




Play




Oferta Play jest skonstruowana inaczej. Pakiet danych otrzymujesz już przy zakupie startera, jest on jednak podzielony na porcje, np. kupując starter za 50 zł, otrzymasz 12 GB podzielonych na 1-gigabajtowe paczki przyznawane co miesiąc. W tym przypadku nie musisz dbać o odnawianie ważności konta doładowaniami. Operator oferuje też ciekawe usługi dodatkowe, np. nielimitowany transfer przez 24 godziny (za 4 zł) lub miesiąc (za 45 zł). Z usługi możesz korzystać wyłącznie w zasięgu infrastruktury Play.




Plus




Taryfa prepaid Plusa jest podobna do oferty Play. Wybierając starter, decydujesz się na otrzymywanie pakietów o objętości 1 GB przez kolejne 5 lub 12 miesięcy. W ramach standardowego doładowania nie otrzymujesz żadnego bonusowego pakietu danych. Za dodatkową opłatą – 10 zł – możesz wykupić 200 GB transferu w nocy.






T-Mobile




Pakiety internetu mobilnego w T-Mobile na kartę są dostępne w ramach taryfy Frii. Musisz je wykupić dodatkowo i mają charakter cykliczny – opłata pobierana jest co miesiąc i zależy od objętości pakietu, np. 10 zł za 1 GB. Co ciekawe, ten sam pakiet może być dostępny w różnych cenach, różni się wówczas terminem ważności.




Inni




Wśród pozostałych operatorów warto zainteresować się ofertą Virgin Mobile, które daje pakiet danych w ramach wybranej taryfy (jego objętość zależy od kwoty, jaką zapłacisz). U innych mniejszych operatorów taki pakiet możesz zakupić osobno – patrz tabelka „Dodatkowe pakiety internetowe”. W sieci Viking Mobile znajdziesz ofertę z bardzo dużymi pakietami– aż do 14 GB – w atrakcyjnych cenach, jednak karta SIM, której będziesz używać do łączenia się z siecią, nie pozwoli na dzwonienie czy wysyłanie wiadomości.




Z kolei w sieci Heyah możesz wzbogacić podstawową taryfę prepaid o nielimitowany transfer za 20 zł miesięcznie. Warunkiem jest wykorzystywanie usługi wyłącznie na smartfonie i nieudostępnianie połączenia dalej na zasadzie hot-spotu. Takie działania są niezgodne z regulaminem usługi.








Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
fidel_17
23 grudnia 2015, 14:51
Kwestia jeszcze jak konkretne sieci działają, bo to, że kuszą dużymi transferami danych w stosunkowo niewielkich cenach, a realnie prędkość godna LTE osiągana jest jedynie poza godzinami szczytu w okolicach nadajników nie oznacza, że warto się jakąś ofertą interesować. Testowałem już niejedną kartę i wniosek jest prosty - nie warto zbytnio kombinować i warto patrzeć na realne mapy pokrycia kraju zasięgiem sieci LTE, która budowana jest na infrastrukturze należącej do danego operatora, a nie na infrastrukturze innego operatora, który udostępnia danemu podmiotowi swojego odbiorniki. I w takim ujęciu i realnych transferach wygrywają t-mobile i orange.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto