W artykule:
- Rodzaje kart Secure Digital
- Parametry kart pamięci
- Podsumowanie testu
- Tabela z wynikami testów 33 kart SD i microSD
Pamięci flash na dobre wyparły z elektroniki konsumenckiej inne nośniki danych. W cenie do 100 zł można znaleźć wiele modeli kart o pojemności 16 GB, a na każdej zmieści się średnio kilkanaście filmów, kilkaset albumów muzycznych, kilka tysięcy zdjęć. Rozwojowi technologii i spadkowi cen sprzyja również to, że na rynku pozostał praktycznie jeden standard Secure Digital, wspierany przez większość producentów.
SD oraz SDHC
Standard Secure Digital jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem i występuje w wielu odmianach. Tak naprawdę kart SD już prawie nie ma. Przyczyną jest stosowany w nich system plików FAT, który ogranicza pojemność karty do 4 GB. Dlatego każda karta większa niż 4 GB musi wykorzystywać system plików FAT32 – jest wtedy określana jako SDHC, czyli Secure Digital High Capacity. Oczywiście również pamięci o pojemności 1, 2 czy 4 GB mogą wykorzystywać system plików FAT32 – one również są kartami SDHC.
Wersje SD oraz SDHC wyglądają tak samo i są ze sobą zgodne. Dlatego w wielu urządzeniach można stosować zamiennie SD oraz SDHC. Producenci sprzętu mają narzucony wymóg, by nowe urządzenia korzystające z SDHC były dostosowane również do kart starszego typu. Niestety, urządzenia sprzed kilku lat nie znają formatu SDHC i współpracują tylko ze starszym typem kart. Można się również spotkać z ograniczeniem pojemności – niektóre smartfony akceptują SDHC 16 GB, ale nie są w stanie obsłużyć 32 GB.
SDXC
Standard SDHC miał pomóc ominąć ograniczenie związane z pojemnością, ale niestety, narzucił własny limit 32 GB. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której taka pojemność będzie niewystarczająca. Może to być np. kamera wideo Full HD, zapisująca film z parametrem bitrate 25 Mb/s. Godzina takiego nagrania zajmie 10 GB, zatem po około 3 godzinach skończy się miejsce na karcie.
Rozwiązaniem tego problemu jest kolejna modyfikacja standardu, czyli SDXC z systemem plików exFAT. Karty tego typu mogą mieć pojemność do 2 TB, więc technologia powinna wystarczyć na kilka najbliższych lat. Obok bardzo dużej pojemności, cechują się one także lepszą szybkością odczytu i zapisu danych, która sięga 60 MB/s. Obecnie karty tego typu można już kupić, modele 64 GB są dostępne za 300–400 zł.
Jeśli chodzi o zgodność SDXC z poprzednimi standardami, sytuacja jest podobna jak w przypadku SD i SDHC. Nowe urządzenia, wspierające standard SDXC, powinny bez problemu zapisywać i odczytywać pliki na kartach starszych typów. Natomiast starsze urządzenia z pewnością będą miały problemy z obsłużeniem nowego formatu – w tym przypadku na zgodność nie ma co liczyć.
W wersji mikro
Karta SD, a także wszystkie opisane wcześniej odmiany, ma wymiary 32x24 mm. Dla wielu urządzeń jest to format zbyt duży, dlatego pojawiły się modyfikacje, jak mini-SD (21,5x20 mm) oraz microSD (11x15 mm). Obecnie przetrwała tylko ta najmniejsza wersja. Jest ona elektrycznie zgodna z SD, zatem po użyciu prostej przejściówki można ją stosować również jako „pełnowymiarową” kartę SD.
Format microSD występuje w różnych odmianach: najstarszej microSD, nowszej microSDHC, a także najnowszej microSDXC.
Szybkość kart pamięci
Po formacie i pojemności kolejnym ważnym parametrem kart pamięci jest szybkość odczytu i zapisu danych. W większości przypadków wpływa tylko na komfort użytkowania pamięci. Jednak w niektórych zastosowaniach, np. podczas nagrywania filmów Full HD czy robienia zdjęć seryjnych w trybie RAW, szybkość jest parametrem kluczowym. Jeśli jest za niska, aparat lub kamera nie zdąży zapisać danych na karcie i po prostu się zatnie.
By ułatwić odróżnienie kart szybkich od wolnych, producenci wprowadzili podział na klasy: 2, 4, 6 oraz 10. Każda z nich gwarantuje szybkość zapisu i odczytu odpowiadającą numerowi klasy, tzn. 2, 4, 6 oraz 10 MB/s. Naturalnie, karta klasy 10 może zapisywać dane z szybkością wyższą, np. 20 MB/s.
Oprócz tego można spotkać dodatkowe oznaczenie krotności, odnoszące się do wydajności nośników CD‑ROM. W tym przypadku 1x odpowiada szybkości 150 KB/s. Jeśli chodzi o karty pamięci, można spotkać karty np. 100x (czyli o szybkości odczytu i zapisu 15 MB/s), 150x (22,5 MB/s), 266x (40 MB/s) itd.