Przed rozpoczęciem zmian w systemie
|
- Wykonaj kopię zapasową danych. Pamiętaj, że do korzystania z dodatkowych funkcji w XP Home konieczna jest reinstalacja systemu. Upewnij się też, że dysponujesz sterownikami do zainstalowanego sprzętu.
- Nie instaluj aktualizacji typu
Service Pack po zainstalowaniu zmodyfikowanego systemu! Ponieważ w treści artykułu założyliśmy, że korzystasz z systemu zawierającego dodatek serwisowy SP2, nie instaluj po modyfikacji i zainstalowaniu zmodyfikowanego systemu dodatku SP3.
- Jeżeli już zaktualizowałeś system XP Home dodatkiem Service Pack 3, nie będziesz mógł, posługując się zmodyfikowanymi plikami instalacyjnymi XP Home SP2, przerobić go na XP Pro.
- Nie da się odwrócić konwersji z Home na Pro bez ponownej reinstalacji Home z oryginalnego nośnika. Opcje reparacji systemu operacyjnego (z oryginalnej płyty XP Home) nie zadziałają ze zmodyfikowanym systemem.
- Pamiętaj, by podczas aktualizacji systemu do wersji przerobionej wyłączyć wszelkie zbędne aplikacje i zdezaktywować oprogramowanie antywirusowe.
|
Zgodnie z badaniami rynkowymi, publikowanymi przez serwis ranking.pl, Windows XP wciąż pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym. Według wyników z połowy kwietnia (źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 07/04/2009 – 14/04/2009) system ten był zainstalowany na 83 proc. komputerów w naszym kraju. Większość Windows XP zainstalowanych na domowych komputerach w Polsce to wersja Home Edition. Jest ona tańsza, ale niestety pozbawiona wielu przydatnych i zwiększających bezpieczeństwo funkcji systemowych obecnych w droższym wydaniu XP Professional. Na pewno jedną z wielu funkcji edycji Professional, której brak w Windows XP Home, jest np. szyfrujący system plików: EFS (Encryptying File System). Kolejną przydatną funkcją jest usługa zdalnego dostępu, oferowana oficjalnie jedynie użytkownikom Windows XP Professional. Jednak, jak się okazuje, istnieje sposób uniknięcia niektórych ograniczeń wersji Windows XP Home Edition.
Nowe funkcje
Pokazujemy, jak – posiadając płytę instalacyjną XP Home Edition – otrzymać system odpowiadający pod względem funkcji niemal edycji XP Professional. Co wystarczy zrobić? Zmodyfikować dwa bajty w jednym pliku, znajdującym się na płycie instalacyjnej Windows XP Home, a następnie zainstalować system ze zmodyfikowanego nośnika instalacyjnego lub zmodyfikowanego zestawu plików instalacyjnych umieszczonego na twardym dysku. Modyfikację należy poprzedzić przygotowaniami, o których piszemy w artykule. Listę funkcji, jakie zostaną odblokowane w wyniku działań, publikujemy w ramce „Funkcje uzyskane po przeróbce Windows XP Home Edition”.
Co nie zadziała?
Liczba funkcji, które zyskasz po modyfikacji, znacznie przybliży system do Professional, jednak oczywiście nie zamieni w pełni wersji Home w Professional. Poza zasięgiem pozostają takie funkcje, jak konsola Zasady grupy, serwer internetowy IIS Microsoftu i klient sieci Net-
Ware. Jednak są to funkcje, z których w domowym komputerze korzysta się rzadko. Z drugiej strony odblokowane możliwości, zwłaszcza rozbudowane opcje udostępniania plików i folderów oraz przyporządkowywanie różnego typu uprawnień użytkownikom, pozwolą na znacznie lepsze zabezpieczenie danych na komputerze.
UWAGA!
Pamiętaj, że wszystkie opisywane zmiany wykonujesz na własną odpowiedzialność i własne ryzyko.