Przyszłościowe 8 rdzeni
Zatem konstrukcja w teorii pozwoli na to, by jedynie operacje o charakterze stałoprzecinkowym były wykonywane z podwójną szybkością w stosunku do pojedynczego rdzenia. Inżynierowie z AMD doszli do wniosku, że nowoczesne aplikacje właśnie w ten sposób będą korzystały z procesora, zatem taka budowa da najlepszy efekt. Ma to mieć jeszcze większe znaczenie w systemie Windows 8 i przyszłych aplikacjach, które będą skompilowane „pod” architekturę wielordzeniową. Według AMD w nowym systemie niektóre programy mogą przyspieszyć nawet o 10 procent.
Jak to zwykle bywa u AMD, producent zapewnił wsteczną zgodność podstawek. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by nowe układy FX pasujące do gniazd AM3+ montować w starszych płytach z AM3 – trzeba tylko zaktualizować BIOS.
Atutem nowych procesorów AMD (nie tylko FX, ale również serii A) jest także wbudowany kontroler pamięci DDR3 1600 oraz DDR3 1866. Dzięki temu wreszcie można bez problemów wykorzystać pamięci szybsze niż 1333 MHz. Nie ma konieczności podkręcania modułów. Wystarczy je kupić i zainstalować w płycie – od razu ruszą z odpowiednimi częstotliwościami.
Testowany układ uzyskał ogólną ocenę 5,42 pkt., a więc lepszą niż 6-rdzeniowy Phenom II X6 1100T (5,19 pkt.), ale gorszą niż 4-rdzeniowy Intel Core i5 2500K (5,77 pkt.). Największe zdziwienie budzi fakt, że 8 nowoczesnych (ale jednak niepełnych!) rdzeni AMD nie potrafi sobie poradzić z 4 rdzeniami Intela.
Po bliższym przyjrzeniu się wynikom zauważyliśmy, że na 28 rejestrowanych przez nas wyników procesor AMD wypadł w 16 testach lepiej niż 2500K, natomiast w pozostałych 12 – gorzej. Słabo wyszedł w kompresji Cinebench 10 (1 wątek), Xvid (tylko 2 wątki), a także w kilku starszych grach, które zupełnie nie potrafią wykorzystać ośmiu rdzeni. Za to jest efektywniejszy od intela w nowoczesnych testach wielowątkowych: 7zip, kompresji H.264, teście Cinebench 11.5 itp.
Poza tym FX-8150 nie jest dobry dla przeciętnego użytkownika. Warto poczekać chociażby na model FX-4170, który będzie miał 4 rdzenie, ale pracujące z wyższym zegarem 4,2 GHz. Wydaje się bowiem, że w dalszym ciągu częstotliwość pracy będzie miała większe znaczenie dla wydajności niż rozbudowana wielowątkowość.
- Wydajność w aplikacjach wielowątkowych
- Obsługa pamięci DDR3 1600/1866
- Wsteczna zgodność z podstawkami AM3
- Słaba efektywność pojedynczego rdzenia
- Duży pobór energii
- Wysoka cena w porównaniu z konkurencyjnymi