Konstrukcja procesorów
Procesory Core i5 wykorzystują kilka rozwiązań znanych już z Core i7. To m.in. wbudowany kontroler pamięci RAM, znaną już technologią jest też Turbo Boost, która automatycznie „podkręca” procesor. Jej działanie najlepiej widać w programach wykorzystujących jeden rdzeń – trzy niewykorzystane rdzenie „udostępniają” swoją moc temu pierwszemu.
Zupełną nowością jest zintegrowanie z procesorem kontrolera PCIe, co przyspiesza wymianę danych między procesorem a kartą graficzną. Rozwiązanie to zostanie wykorzystane w pełni w przyszłym roku, kiedy to układy Intela będą miały nawet zintegrowaną grafikę.
Wydajność
Procesory Core i5 okupują czołowe miejsca rankingów wydajności – za Core i7 i obok phenomów II X4 z fabryk AMD. Testowany przez nas model Core i5 750 2,66 GHz jest ogólnie nieco szybszy niż Phenom II X4 965 (3,4 GHz), choć zależy to oczywiście od aplikacji.
Jeśli chodzi o pobór prądu przez Core i5, komputer testowy miał 120–200 W (zależnie od obciążenia). Mimo to procesor dość mocno się nagrzewał, w stanie spoczynku jego temperatura wynosiła 40 stopni. Tymczasem konkurencyjne układy AMD w spoczynku są znacznie chłodniejsze, ich temperatura to 25–30 stopni.
PLUSY:
- Wydajność
- Zintegrowany kontroler pamięci i PCIe
- Niewielki pobór mocy
- Technologia Turbo Boost
MINUSY:
- Kolejna podstawka procesora
- Mały wybór płyt głównych